Dunaj z maskami. Foto: AP
Dunaj z maskami. Foto: AP

Poleg odprave pogoja PCT (preboleli ali cepljeni proti covidu-19 ter negativni izvid testa na okužbo s koronavirusom) z izjemo v domovih za starejše in bolnišnicah bodo v Avstriji tudi odpravili določeno uro, do kdaj se morajo zapreti gostinski lokali.

V določenih primerih bo ponekod še naprej obvezna ali priporočena uporaba zaščitne maske vrste FFP2, poroča Kronen Zeitung.

V domovih za starejše in bolnišnicah bo pogoj PCT veljal tako za zaposlene kot obiskovalce.

V Avstriji se odpirajo tudi nočni lokali, na javnih prireditvah ne bo več prepovedano uživanje hrane in pijače.

Zaščitne maske FFP2 bodo veljale za območja z visokim tveganjem za okužbo s koronavirusom, kot so domovi za starejše, bolnišnice, javni potniški promet, prodajalne z osnovnimi življenjskimi potrebščinami ter lekarne, banke in pošte.

Za vsa druga zaprta območja bo v veljavi priporočilo za zaščito z masko tipa FFP2.

Pogoj PCT bo v veljavi tudi za vstop v Avstrijo, izjema so območja z različicami novega koronavirusa.

Za necepljene bo dostop do lokalov in podobnih storitev mogoč že pred 5. marcem, saj bodo v državi 19. februarja po načrtih odpravili pogoj PC. Vse do 5. marca bodo necepljeni sicer potrebovali veljavno potrdilo o negativnem izvidu testa.

Vse več držav razmišlja tudi o odpravi covidnih potrdil. Foto: BoBo
Vse več držav razmišlja tudi o odpravi covidnih potrdil. Foto: BoBo

Na Dunaju še vedno PCT

Na Dunaju pa so napovedali, da bo pri njih tudi po 19. februarju v gostinskih lokalih še vedno v veljavi pogoj PC. Ta bo po 5. marcu veljal tudi za dunajske nočne lokale.

"Obeti kažejo, da se previdno in premišljeno vrača svoboda, ki nam jo je odvzel virus," je napoved odprave večine protikoronskih ukrepov pospremil avstrijski kancler Karl Nehammer. Ob tem je pozval, da je treba čas, ki je zdaj na voljo, izkoristiti za spremljanje razvoja pandemije in prenovo strategije testiranja. "Pandemije še nismo premagali. Virus je še vedno del našega življenja," je posvaril.

Podobno je dejal tudi avstrijski minister za zdravje Wolfgang Mückstein in dodal, da trenutne razmere omogočajo prevetritev vzpostavljenega načina obvladovanja pandemije covida-19. "Ukrepe lahko korak za korakom spremenimo v stanje pripravljenosti. To ne pomeni, da je pandemije že konec. Te napake ne smemo ponoviti," je dejal minister in s tem spomnil, da je vlada lani poleti razglasila konec pandemije za cepljene.

Pri obveznem cepljenju (za zdaj) še vztrajajo

"Ne morem vam obljubiti, da v prihodnjih mesecih ne bomo potrebovali strožjih ukrepov. To nas je virus že naučil," je še dejal minister in dodal, da razmišljajo tudi o odpravi brezplačnega testiranja, a bodo to odločitev sprejeli na podlagi ocen strokovnjakov. Vsekakor bodo testi brezplačni do 31. marca.

"Redno testiranje tistih, ki so brez bolezenskih znakov in cepljeni s poživitvenim odmerkom, ni smiselno in stane veliko denarja," je še dejal Mückstein in zatrdil, da vlada še naprej vztraja pri obveznem cepljenju proti covidu-19. V prihodnjih dneh naj bi sicer ustanovili komisijo, ki se bo ukvarjala z obveznim cepljenjem in bi se lahko odločila tudi za začasno ustavitev obveznega cepljenja.

V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili 38.256 okužb s koronavirusom, kar je nekaj manj kot pred tednom dni. Umrlo je 44 covidnih bolnikov.

Avstrija napovedala sproščanje ukrepov
  • Švica odpravlja skoraj vse omejitve

Švica pa se je odločila za odpravo skoraj vseh protikoronskih ukrepov. Kot je sklenila vlada, bosta do konca marca obvezna le še uporaba mask v javnem prometu in zdravstvenih ustanovah ter izolacija bolnih.

Od četrtka za vstop v trgovine, restavracije, na kulturne prireditve in v druge zaprte javne prostore ne bo več potrebno potrdilo o cepljenju ali prebolelosti, prav tako ne bo treba več nositi maske. Ukinili so tudi priporočilo o delu od doma.

Vlada je poleg tega odpravila omejitve glede zasebnih zbiranj, omejitve glede števila udeležencev na dogodkih in omejitve glede zasedenosti lokalov.

Po oceni švicarskih oblasti se epidemične razmere razvijajo v pozitivni smeri, zaradi visoke stopnje precepljenosti pa je preobremenitev zdravstvenega sistema malo verjetna, čeprav virus v populaciji še vedno kroži. "Za vlado so torej pogoji za hitro normalizacijo javnega življenja in gospodarstva izpolnjeni," so sporočili po seji vlade.

V Švici je sicer po uradnih podatkih cepljenega skoraj 70 odstotkov prebivalstva.

  • Scholz napovedal sprostitev večine omejitvenih ukrepov

Tudi nemški kancler Olaf Scholz je sporočil, da bodo v državi do 20. marca odpravili večino omejitvenih ukrepov. Maske in ohranjanje medsebojne razdalje naj bi sicer ostale v veljavi. Odločitev so sprejeli zaradi upadanju števila okužb v državi, ki kaže, da je bil vrh okužb dosežen.

"V prihodnost lahko zremo z več samozavesti, kot smo to lahko v zadnjih tednih," je dejal Scholz po srečanju z voditelji 16 nemških zveznih dežel. Kot je dejal, gre za "prav poseben dan" v pandemiji covida-19. Nemčija je val okužb zaradi omikrona prestala bolje kot sosednje države. Vrh okužb je bil dosežen, je dejal in dodal, da so se dogovorili o tristopenjskem načrtu za postopno odpravo večine omejitev, zadnji koraki pa bodo sprejeti 20. marca.

Nemški kancler Olaf Scholz z masko v roki. Foto: AP
Nemški kancler Olaf Scholz z masko v roki. Foto: AP

V prvem koraku bodo odpravili omejitve glede zasebnih srečanj ljudi, ki so cepljeni ali so preboleli covid-19. Za necepljene bo še mesec dni veljalo pravilo, da se lahko zunaj svojega gospodinjstva srečajo le z dvema osebama. Dostop do trgovin z nenujnim blagom bo znova odprt za vse, brez preverjanja, ali so stranke cepljene ali ne.

Od 4. marca bodo restavracije in hoteli znova lahko sprejemali necepljene ljudi, če bodo ti predložili negativni izvid testa. Nočni klubi bodo znova odprti, vendar samo za cepljene.

V zadnjem koraku bodo do 20. marca postopoma odpravljene preostale omejitve družbenega, kulturnega in gospodarskega življenja. To vključuje tudi odpravo zahteve, da morajo zaposleni delati od doma.

Scholz sicer še vedno vztraja pri nošenju mask, ob tem pa opozarja, da pandemije še ni konec. Kancler tudi vztraja pri cilju glede obveznega cepljenja. Kljub načrtovani odpravi ukrepov na pomlad ne gre pozabiti, da bosta sledili jesen in spet zima, je opozoril. Zato je še vedno prav, da pripravimo zakonodajo za splošno zahtevo po cepljenju. "Potrebna bo ravno takrat, ko bo vreme spet hladno," je posvaril.

V Nemčiji so sicer v zadnjih 24 urah zaznali skoraj 220.000 novih primerov okužb, še 247 pa je bilo smrtnih primerov, a se je tedenska stopnja okužb v zadnjih dneh zmanjšala.

  • Francoska vlada razmišlja o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih

Tudi francoska vlada je nakazala možnost odprave nekaterih zaščitnih ukrepov v državi. Kot je dejal minister za zdravje Olivier Veran, razmišljajo o odpravi nošenja mask v zaprtih prostorih v sredini marca, pa tudi o omilitvi zahteve glede uporabe potrdila o cepljenju, če bi zdravstvene razmere to dopuščale. Veran pravi, da obstaja možnost odprave mask in omilitve zahteve po cepljenju že prihodnji mesec, če se bodo zdravstvene razmere še naprej izboljševale.

"Če bomo nadaljevali to dinamiko, bomo lahko sredi marca začeli resno razmišljati o ukinitvi nošenja mask v zaprtih prostorih, za odrasle in otroke," je dejal. Razmere se po njegovih besedah "očitno povsod izboljšujejo, četudi je v bolnišnicah še vedno veliko bolnikov", je še povedal.

Ob tem je še dejal, da bi lahko začeli hkrati rahljati pravilo o uporabi potrdila o cepljenju, ki bi ga obdržali na krajih, ki predstavljajo veliko tveganje, kot na primer nočni klubi, pri čemer bi bilo to v veljavi do konca marca ali začetka aprila.

Francoska vlada je že pred dnevi napovedala postopno odpravljanje ukrepov, ki med drugim vključuje napoved o rahljanju pravil glede nošenja mask. V državi tako od konca februarja maske ne bodo več potrebne na mestih, kjer je zahtevano, da ljudje pokažejo potrdilo o cepljenju, denimo v barih, kavarnah, turističnih krajih ali na smučiščih.