"Težki dnevi med volitvami predsednika republike sredi hudih izrednih razmer na zdravstvenem, gospodarskem in socialnem področju kličejo k občutku odgovornosti in spoštovanju odločitev parlamenta," je po sobotni izvolitvi povedal Mattarella.
"Te okoliščine zahtevajo, da se ne izogibamo dolžnostim, h katerim smo poklicani in ki morajo prevladati nad drugačnimi osebnimi pogledi," je dodal. Ob tem se je članom parlamenta in delegatom dežel, ki so sodelovali v 1009-članski volilni skupščini, zahvalil za izkazano zaupanje.
80-letni Mattarella je sicer ves čas vztrajal, da se bo upokojil in da ga nov mandat ne zanima, a so ga v soboto predstavniki strank na čelu s premierjem Mariem Draghijem prepričali, da v dobro države ostane na položaju.
Prisega že čez nekaj dni
Dosedanji italijanski predsednik Sergio Mattarella je bil v soboto znova izvoljen za predsednika države. Prejel je 759 glasov, kar je drugo največje število v zgodovini volitev. Več jih je prejel le Sandro Pertini leta 1978.
Edini predsednik do zdaj, ki je bil znova izvoljen, je bil Mattarellov predhodnik Giorgio Napolitano, ki je, da so rešili krizo, leta 2013 na položaju ostal še dve leti drugega mandata, do januarja 2015. Za nov mandat naj bi Mattarella prisegel 3. februarja, ko se mu izteče dosedanji sedemletni mandat.
Razdvojeno desnosredinsko zavezništvo
K podpori Mattarelli so v osmem krogu glasovanja svoje predstavnike pozvali Demokratska stranka, Gibanje petih zvezd, Živa Italija, Naprej Italija in Liga. Proti pa so glasovali v skrajno desni stranki Bratje Italije, ki sicer z Naprej Italijo in Ligo sestavljajo desnosredinsko zavezništvo. Vodja Bratov Italije Giorgia Meloni je po glasovanju poudarila, da desnosredinsko zavezništvo trenutno ne obstaja. Antonio Tajani iz stranke Naprej Italija je medtem že miril strasti. "So dnevi, ko so toni povišani, vendar pa boste videli, da se nato stvari postavijo na svoje mesto," je dejal.
V Ligi se medtem na izjave Meloni še niso odzvali. Sporočili so zgolj, da bo njihov vodja Matteo Salvini v prihodnjih dneh sklical svet stranke, na katerem bodo razpravljali tudi o nadaljnjem sodelovanju na desni sredini. Salvini, ki po mnenju analitikov velja za največjega poraženca volitev, je kritik deležen tudi znotraj stranke.
Predsedniške volitve so za nesoglasja poskrbele tudi v populističnem Gibanju petih zvezd. Zunanji minister iz vrst te stranke Luigi Di Maio je bil kritičen do vodje stranke Giuseppeja Conteja zaradi neustreznega ravnanja v pogajanjih, čeprav ga ni poimensko omenjal. Pozval je k notranjemu premisleku v stranki.
Conte se je na te besede ostro odzval in dejal, da bo pojasnila zahteval tudi od Di Maia, saj je tudi on sodeloval v pogajanjih.
Vodja levosredinske Demokratske stranke Enrico Letta pa je medtem dejal, da je izvolitev Mattarelle "zelo pozitiven rezultat", ki skupaj z Draghijem na premierskem položaju državi prinaša eno leto stabilnosti. Vendar pa se je v volilnem tednu izkazalo, da je italijanska politika v krizi, je dodal.
V preteklem tednu so se torej delitve znotraj strank in tudi političnih taborov poglobile. Italijanski politični analitik Francesco Galietti je dejal, da je zdaj ključno vprašanje, ali bo široka večina, ki je ključni gradnik Draghijeve vlade, čez nekaj dni še obstajala. "Če ne bo, bo položaj hitro postal nevzdržen," je poudaril za francosko tiskovno agencijo AFP.
Drugi analitik Wolfango Piccoli je medtem prepričan, da je ponovna vzpostavitev zaupanja v vladajoči koaliciji "skoraj nemogoča". Nova povezovanja so verjetna tako znotraj posameznih strank kot zavezništev, je povedal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje