Foto: Reuters
Foto: Reuters

Meta je takrat irsko komisijo za varstvo podatkov obvestila, da so kibernetski napadalci izkoristili ranljivost v Facebookovi kodi ter s tem pridobili več osebnih podatkov, vključno s polnim imenom in priimkom uporabnikov, njihovimi kontaktnimi podatki, lokacijo, delovnim mestom, datumom rojstva, veroizpovedjo ter spolom in osebnimi podatki njihovih otrok, je navedla komisija za varstvo podatkov.

"Ranljivosti, ki so omogočile nepooblaščeno razkritje informacij o profilu, so povzročile resno tveganje za zlorabo teh vrst podatkov," je dejal namestnik komisarja za varstvo podatkov Graham Doyle.

Družba Meta je napako odpravila kmalu po njenem odkritju, je sporočila komisija. Od 29 milijonov Facebookovih računov, ki so bili prizadeti po vsem svetu, jih je bilo približno 3 milijone v EU-ju in Evropskem gospodarskem prostoru.

Komisija za varstvo podatkov je glavni regulator EU-ja za večino največjih ameriških internetnih podjetij, saj so njihove evropske izpostave na Irskem.

Do zdaj je komisija družbi Meta zaradi kršitev v skladu s splošno uredbo o varstvu podatkov (GDPR), ki je bila uvedena leta 2018, naložila globe za skoraj tri milijarde evrov, vključno z rekordno globo 1,2 milijarde evrov, na katero se je Meta pritožila.

Meta je sporočila, da se bo pritožila tudi na torkovo odločitev in da na svojih platformah izvaja številne ukrepe za zaščito uporabnikov.

"Takoj, ko smo ugotovili težavo, smo ukrepali in jo odpravili ter obvestili prizadete uporabnike in irsko komisijo za varstvo podatkov," je dejal tiskovni predstavnik družbe Meta.