Protestniki na Gazeli zahtevajo konec korupcije in normalno in odgovorno delovanje pristojnih institucij. Foto: Reuters
Protestniki na Gazeli zahtevajo konec korupcije in normalno in odgovorno delovanje pristojnih institucij. Foto: Reuters

Skupina petih študentov v Kragujevcu je zjutraj začela štafetni maraton do Beograda. 120 kilometrov dolgo pot so zaključili okoli 21. ure. Pred cerkvijo sv. Save jih je pričakalo tisoče Beograjčanov, poroča portal srbske televizije N1. Najprej so jih pozdravili kolegi iz beograjske univerze, ki so jim študentje iz Kragujevca predali vabilo na protest v Kragujevcu, ki je načrtovan za soboto.

Protestniki so čez dan za sedem ur v Beogradu zaprli most Gazela. K zaprtju so pod sloganom "Gazelo teptamo, ker vi teptate pravico" pozvali študentje beograjske fakultete za kmetijstvo. Začelo se je ob 11. uri in je trajalo do 18. ure. Protestniki so na mostu nosili transparente z imeni 15 žrtev, v reko pa so simbolično vrgli 15 vrtnic.

V Novem Sadu so študentje za tri ure, od 11. do 14., zaprli tri križišča. Na nobeni od lokacij ni bilo incidenta, je poročal srbski N1.

V Nišu pa so študenti in drugi prebivalci zaprli cestninsko postajo Niš sever, ki naj bi trajala vsaj do 21. ure, morda pa bodo zaprtje še podaljšali, poroča srbski portal nova.rs.

Zapora cestninske postaje Niš sever. Foto: Reuters
Zapora cestninske postaje Niš sever. Foto: Reuters
Sorodna novica Tudi v Mariboru shod v podporo srbskim študentom

Več kot tri mesece od smrtonosne nesreče

Protesti v Srbiji so se začeli po novembrskem smrtonosnem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, pri čemer je umrlo 15 ljudi, razmere pa so se zaostrile konec januarja po napadu na skupino študentov v Novem Sadu. Dva od napadalcev sta po navedbah študentov prišla iz prostorov vladajoče Srbske napredne stranke (SNS).

Kmalu po napadu sta odstopila srbski premier Miloš Vučević in novosadski župan Milan Đurić. Razmere se sicer niso umirile, saj se protesti po državi nadaljujejo.

Študentje še vedno zahtevajo odgovornost in pravico za 15 žrtev nesreče, za katero krivijo korupcijo in netransparentnost pri obsežni večletni obnovi postaje. Zahtevajo tudi objavo vseh dokumentov o prenovi in kaznovanje odgovornih, tudi za napade na protestnike.

Potem ko so Vučić in drugi predstavniki oblasti, z njimi pa tudi provladni mediji, vztrajno trdili, da so izpolnili vse zahteve študentov, je kasneje srbski predsednik pozval predstavnike univerze k dialogu, da ugotovijo, ali so zahteve študentov izpolnjene, in dosežejo njihovo izpolnitev na pričakovan način. Visoko šolstvo je namreč ohromljeno zaradi zaprtja več kot 60 univerz po državi in protestov študentov, ki imajo v družbi vse večjo podporo.

Rektrorski kolegij Univerze v Beogradu Vučićevega vabila k dialogu ni sprejel, saj ta po njihovih besedah v sedanjih razmerah ni mogoč. Tudi zaradi stalnih napadov na akademsko skupnost v medijih ter celo brutalnih fizičnih napadov.

100 dni od zrušenja nadstreška v Novem Sadu