Cepljenje v Srbiji po uspešnem začetku izgublja zagon. Foto: Reuters
Cepljenje v Srbiji po uspešnem začetku izgublja zagon. Foto: Reuters

Pristojni v Srbiji, kjer bodo od oktobra ob ruskem cepivu Sputnik proizvajali tudi kitajsko cepivo Sinopharm, napovedujejo težko jesen, še posebej, ker se je cepljenje, ki je sprva potekalo izjemno učinkovito, skoraj ustavilo. Odprli so tretjo covidno bolnišnico, tokrat v Novem Sadu, kjer svarijo, da imajo bolniki težje klinične slike kot v prejšnjem valu.

Kot je povedala srbska premierka Ana Brnabić, je v Srbiji trenutno 51,6 odstotka cepljenih polnoletnih oseb, kar še zdaleč ni dovolj za čredno imunost. Zato se koronavirus širi naprej, pravi premierka, ki sicer podpira obvezno cepljenje za vse zdravstvene delavce, a pravi, da bi to vprašanje lahko končalo na evropskem sodišču za človekove pravice. Vseeno upa, da v zdravstvu zaupajo znanosti in da si bo premislilo tudi okoli 20 odstotkov zdravstvenih delavcev, ki cepljenje zavračajo.

Povsod po regiji se je začelo novo šolsko leto, razen na Kosovu, kjer so začetek zaradi silovitega poskoka novih okužb in smrtnih žrtev zamaknili za 14 dni. Hospitaliziranih je skoraj 1200 ljudi, več kot 90 odstotkov ni cepljenih.

Problemi s presežki cepiva

Marsikje so zdaj problem viški cepiva. Tako je v BiH-u rok uporabe potekel 55.000 odmerkom cepiva Astrazenece, 130.000 jih bodo morali uničiti na Kosovu, kjer spet velja nočna policijska ura in se gostinski objekti zapirajo ob pol desetih zvečer.

Omejitve znova uvajajo tudi v Bolgariji, kjer se bližajo 2000 novim okužbam dnevno. Razmere so resne, a še pod nadzorom. Nizka stopnja cepljenosti nas sili v sprejemanje ukrepov, je pojasnil vršilec dolžnosti zdravstvenega ministra.

Sedemmilijonska država je članica Evropske unije z najvišjo stopnjo smrtnosti, a tudi najnižjo, 20-odstotno stopnjo precepljenosti.