Zato da približno 34 milijard evrov vreden projekt lahko pluje in opravlja operacije, je potrebnih približno 4500 ljudi. Superletalonosilka ameriške vojne mornarice je dolga 333 metrov in visoka 76 metrov, torej je višja od ljubljanskega nebotičnika. Opremljena je z najboljšo tehnologijo, saj je bila zgrajena pred petimi leti.
"Ja, to je največja in najhitrejša letalonosilka. Pri izdelavi ladje je bilo uporabljenih 32 tehničnih novosti," je posebej za TV Slovenija povedal kapitan bojne ladje Rick Burgess, poveljnik ameriške letalonosilke Gerald R. Ford. Ena od novosti je elektromagnetni vzletni sistem, torej sistem, ki katapultira vojaške lovce v zrak. Sistemi na drugih ladjah delujejo na paro. "Ena izmed težav pri tako velikih ladjah je, da je v notranjosti zaradi parovodov vroče in neudobno," je razložil kapitan ladje, ki zaradi novega sistema torej teh težav nima, elektromagnetni katapult pa je tudi hitrejši: vsakih 37 sekund lahko podnevi v zrak spravijo dva lovca. Na ladji je največ lovcev F18, skupaj pa približno 60 letal in helikopterjev.
Ker se je tehnologiji treba privaditi, so mornarji na ladji nepretrgoma tudi do sedem let. 32-letni Raphael Godette je na napotitvi tri leta, še dve sta pred njim. "Običajen dan zame je, da grem v skladišče orožja in pripravim rakete, s katerimi je oborožen ta F-18. Tako so letala pripravljena na morebitno potrebo po obrambi ladje," pove višji vodnik Raphael Godette, letalski orožar na letalonosilki Gerald R. Ford.
Razlogi za prisotnost te ladje na območju Sredozemlja je bila, kot navadno, pojasnjena le na načelni ravni. "Prikaz obrambne drže in zagotavljanje stabilnosti v regiji." Tako je kontraadmiral Erik Eslich, poveljnik 12. bojne skupine letalonosilke Gerald R. Ford, pojasnil prihod. Vprašanje, ali je misija povezana z rusko agresijo v Ukrajini – bližje napadeni državi namreč trenutno ni nobene druge letalonosilke – je ostalo brez odgovora.
Vzdušje v hangarju je nakazovalo, da prihod ladje v Trst za mornarje pravzaprav prinaša kratke počitnice. Večina posadke bo v prihodnjih dneh prvič po postanku ob turški obali konec avgusta lahko stopila na trdna tla. Tega se veseli tudi mesto, lokalne oblasti namreč poudarjajo gospodarske koristi ob obisku letalonosilke s številno posadko, predvsem za gostince, trgovce in hotelirje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje