Stranke desnosredinske koalicije so na volitvah, ki odločajo tudi o sestavi zgornjega doma parlamenta, senatu, utrpele velike izgube.
Desničarsko Gibanje kmetov in državljanov (BoerBurgerBeweging) je po prešteti večini glasov prejelo skoraj 20 odstotkov glasov.
Gibanje, ki je bilo ustanovljeno pred manj kot štirimi leti, je izkoristilo nezadovoljstvo prebivalcev in tako postalo najmočnejša politična sila, poroča nemška tiskovna agencija DPA. V senatu naj bi osvojila 15 sedežev.
"To ni normalno, a v bistvu je! Glasovali so sami normalni državljani," je dejala vodja BBB-ja Caroline van der Plas.
Javnomnenjske raziskave so že pred volitvami napovedovale premik v desno in zmago novega gibanja jeznih kmetov, ki je imelo doslej samo enega poslanca.
Štiri stranke, ki sestavljajo desnosredinsko vladno koalicijo pod vodstvom premierja Rutteja, so utrpele precejšnje izgube in naj bi osvojile 24 sedežev, osem manj kot doslej. Levičarsko zavezništvo Zelenih in laburistov naj bi osvojilo 15 sedežev v 75-članskem senatu. Največji poraženec je po poročanju BBC-ja skrajno desna stranka Forum za demokracijo.
Volilni izid po mnenju poznavalcev ogroža stabilnost vladne koalicije, ki je na oblasti že več kot dvanajst let.
Udeležba na volitvah v sredo je bila 57,5-odstotna, najvišja v več letih.
"Potres v nizozemski politiki"
BBC navaja nizozemskega komentatorja Bena Coatesa, ki je izid volitev označil za "potres v nizozemski politiki".
Politike BBB-ja so osredotočene na nasprotovanje vladnim okoljskim politikam, a po njegovih besedah bi večina ljudi gibanje označila za desničarsko, populistično stranko, ki je precej proti EU-ju in priseljevanju, zagovarja tudi prepoved burk, oblačil v nekaterih muslimanskih državah, ki povsem prekrijejo žensko, vključno z obrazom.
Bo BBB preprečil okoljske ukrepe?
Dober izid gibanja BBB pomeni, da bi se to lahko povezalo z drugimi strankami v senatu in preprečilo napovedane Ruttejeve okoljske ukrepe za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov.
Gibanje je medtem že sporočilo, da bo izpodbijalo načrte vlade, ki se med drugim nanašajo na zmanjšanje števila živine in celo zaprtje nekaterih kmetij, da bi zmanjšali izpuste dušika.
Vprašanje teh ukrepov je bilo tudi v središču volitev, na katerih je 13 milijonov volivk in volivcev v sredo izbiralo poslance in poslanke 12 regionalnih parlamentov.
Kmetje na Nizozemskem so namreč prepričani, da so neupravičeno tarča okoljskih ukrepov in da jih vlada ne upošteva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje