Izročitev Assangea ZDA bi imela "resne posledice za svobodo tiska po vsem svetu", je opozoril izvršni direktor novinarjev brez meja v Nemčiji Christian Mihr.
Organizacija je pozvala Združeno kraljestvo, naj Assangea izpusti, ameriškega predsednika Joeja Bidna pa so pozvali, naj opusti obtožbe ameriškega tožilstva, po katerih Assangeu grozi 175 let zaporne kazni.
Britansko visoko sodišče je v tem tednu sprejelo odločitev, da bodo obravnali ameriško pritožbo na prepoved izročitve Assangea v ZDA, poroča Deutsche Welle. Britansko prvostopenjsko sodišče v Londonu je januarja zaradi nesorazmerne kazni, ki bi Assangea čakala v ZDA, zavrnilo ameriško zahtevo za izročitev.
"Julian Assange sploh ne bi smel biti v tem položaju," še sporoča Mihr. 50-letnega ustanovitelja WikiLeaksa zaradi objave zaupnih vojaških in obveščevalnih dokumentov ZDA v 17 točkah obtožujejo vohunjenja, v eni točki pa zlorabe računalnika. Objava več sto tisoč dokumentov na straneh WikiLeaksa je med drugim razkrila tudi vojne zločine ZDA v Afganistanu in Iraku. Novinarji brez meja so skupaj s 23 drugimi organizacijami pozvali Bidnovo administracijo, naj opusti obtožbe.
Assange je zadnji dve leti zaprt v londonskem zaporu Belmarsh. Predtem je sedem let preživel na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje