"Ne želimo, da bi ti umori negativno vplivali na svobodne medije. Zato moramo odgovorne za te umore pripeljati pred roko pravice. Želimo popolno resnico. Vsem novinarjem moramo poslati jasno znamenje, da je v Evropi varno delati. Če so utišani novinarji, je utišana tudi demokracija," so v skupni izjavi zapisali podpredsednik komisije Frans Timmermans, komisarka za pravosodje Vera Jourova in komisarka za digitalno gospodarstvo Marija Gabriel.
Na 1. programu Televizije Slovenija si lahko danes ob 20.55 ogledate italijansko dokumentarno oddajo Kdo je ubil Daphne.
Malteška novinarka, ki je poročala o korupciji v državi, je umrla 16. oktobra 2017 v eksploziji bombe, ki je bila nameščena pod voznikovim sedežem v njenem avtomobilu. V povezavi z umorom so prijeli tri osumljence, ki v priporu čakajo na sojenje. Naročnika umora medtem še iščejo. Bila je velika kritičarka predsednika vlade Josepha Muscata.
Novinarske organizacije pozivajo k preiskavi
Medtem so mednarodne novinarske organizacije malteško vlado pozvale k neodvisni preiskavi umora Daphne Caruana Galizia. Organizacija Novinarji brez meja in še štiri druge novinarske organizacije so premierja pozvale, naj "takoj sproži javno in neodvisno preiskavo, ki bo ugotovila, ali bi se umoru Daphne Caruana Galizia lahko izognili", je v Bruslju dejala predstavnica Novinarjev brez meja Julie Majerczak.
V izjavi, ki so jo predale Muscatu, so novinarske organizacije opozorile, da tistih, ki so naročili njen umor, še vedno niso identificirali ali jih predali roki pravice, kar "sproža dvom v neodvisnost in omejen obseg preiskave". Novinarji brez meja predlagajo, da se v preiskavo vključijo upokojeni sodniki, ki nimajo povezav z malteško vlado.
Februarja ubit slovaški novinar, pred kratkim bolgarska novinarka
Slovaški preiskovalni novinar Jan Kuciak je bil skupaj z zaročenko umorjen konec februarja letos. Pred umorom je pisal o povezavah med italijansko mafijo na Slovaškem in vidnimi slovaškimi politiki. Pisal je tudi o davčnih goljufijah podjetnikov, povezanih z vladajočo stranko Smer slovaškega premierja Roberta Fica.
Pred nekaj več kot tednom dni je bila v Bolgariji umorjena tudi bolgarska preiskovalna novinarka Viktorija Marinova. 30-letna televizijska novinarka, ki je pred umorom poročala o preiskavi domnevne korupcije pri porabi sredstev EU, je bila brutalno umorjena in posiljena. V povezavi z umorom so v Nemčiji prijeli Bolgara Severina Kasimirova. V desetih dneh naj bi ga izročili Bolgariji. Ni sicer še znano, ali je bil umor novinarke povezan z njenim delom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje