Požar na Čiovu je v četrtek zvečer gasilo tudi šest gasilskih letal, v petek zjutraj so sodelovali trije kanaderji. Foto: Reuters
Požar na Čiovu je v četrtek zvečer gasilo tudi šest gasilskih letal, v petek zjutraj so sodelovali trije kanaderji. Foto: Reuters

Splitska policija je sporočila, da so med preiskavo vzrokov za izbruh požara v četrtek zvečer pridržali dva moška. Index.hr poroča, da gre za dva tuja delavca, ki sta v bližini izbruha požara izvajala dela na neki hiši.

Požar na otoku sicer še ni pogašen. Gasilcem ga je ponoči uspelo omejiti in obvarovati hiše, vendar se je ogenj zdaj zaradi močnega vetra znova razplamtel.

Ognjeni zublji so do zdaj požgali približno 450 hektarjev trave in nizkega rastja. Na terenu je od jutra približno 160 gasilcev, pri gašenju pomagajo tudi tri letala.

Delo je izredno težko, saj je teren zelo nedostopen in neprehoden, gre za makijo in včasih borov gozd, ki ga je težko prebiti, poroča javna radiotelevizija HRT.

Gozdni požari so se razplamteli tudi v Apuliji

Gozdni požari so v četrtek prizadeli tudi južno italijansko deželo Apulijo, kjer je v pokrajini Lecce ogenj zajel več hiš, gasilci pa so evakuirali več počitniških nastanitev. Po družbenih omrežjih so zakrožili številni videoposnetki, ki prikazujejo ljudi na begu pred plameni v mestu Ugento. Gasilcem je tam ponoči uspelo omejiti najbolj kritične požare, razmere so se nekoliko umirile.

Tudi na Siciliji razmere niso več tako kritične, kot so bile v preteklih dneh. Skupno so sicer italijanski gasilci od nedelje na Siciliji, Sardiniji, Apuliji in Kalabriji izvedli že več kot 3200 operacij, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Večina požarov naj bi bila podtaknjenih

Oddelek za civilno zaščito medtem ocenjuje, da je velik del požarov v državi povzročil požig. Kmetijski sindikat Coldiretti predvideva, da je šest od desetih požarov nastalo zaradi požiga. Predsednik južnoitalijanske dežele Kalabrija Roberto Occhiuto je celo ocenil, da so požigi v njegovi pokrajini vzrok za 80 odstotkov gozdnih požarov. "Lani smo v Kalabriji ujeli 22 požigalcev. Več smo jih odkrili tudi letos," je dodal.

Grški gasilci skušajo omejiti požare blizu Volosa. Foto: EPA
Grški gasilci skušajo omejiti požare blizu Volosa. Foto: EPA

Oblasti vzpostavljajo sisteme za odvračanje od takšnega vedenja, ki vključujejo tudi rabo brezpilotnih letalnikov. Leta 2000 je Italija uvedla zakonodajo, ki prepoveduje gradnjo posesti na nedavno pogorelem zemljišču. S tem si je želela zaustaviti morebitne požigalce, ki bi želeli poceni kupiti pogorelo zemljo, poroča BBC.

Požari v Grčiji zajeli tudi skladišče streliva in obrat za recikliranje

Po več dneh boja s požari se razmere nekoliko umirjajo tudi v Grčiji, so sporočili gasilci in opozorili, da nevarnost še ni povsem minila, saj so napovedani močni vetrovi. "Trenutno se požari ne širijo, razmere pa se nekoliko izboljšujejo," je pojasnila tiskovna predstavnica grških gasilcev. Ob tem je opozorila, da nevarnost pred požari še ni povsem minila, gasilci pa še naprej ostajajo previdni.

Na stotine gasilcev se v Grčiji tudi danes spopada z uničujočimi požari, ki so do zdaj zahtevali štiri življenja. Umrla dva pilota kanaderja, ki je strmoglavil v torek na otoku Evbeja, ter moški in ženska v bližini mesta Volos.

Požari, ki pustošijo po vsej državi, so se v četrtek popoldne razširili tudi na skladišče streliva v bližini mesta Nea Anhialos v osrednji Grčiji. Odjeknile so eksplozije, ki so po navedbah grških oblasti razbile številna okna in poškodovale več hiš. Celoten obseg škode za zdaj še ni znan. Ranjenih ni bilo, saj so še pred eksplozijami iz mesta evakuirali več kot 130 ljudi. Požar jim je medtem uspelo omejiti, evakuirani prebivalci mesta pa se zdaj vračajo domov.

Požar je v četrtek izbruhnil tudi v kraju Aspropirgos v bližini Aten. Zajel je obrat za recikliranje, iz katerega se je po poročanju tamkajšnjih medijev valil gost črn dim, navaja Politico.

Po navedbah grške vlade je v zadnjih dneh v Grčiji izbruhnilo približno 177 gozdnih požarov. Ti naj bi po ocenah atenskega observatorija do zdaj uničili približno 50.000 hektarjev gozda in rastlinja.

Poleg požarov Grčijo pesti tudi huda vročina, vendar bodo temperature danes nekoliko nižje kot v preteklih dneh. Vremenoslovci namreč napovedujejo, da se ne bodo povzpele nad 37 stopinj Celzija. Vseeno pa opozarjajo na močne vetrove, ki bi lahko dosegli hitrost do 60 kilometrov na uro.

Požar na otoku Čiovo je pod nadzorom