Deček ima hude poškodbe vratu in hrbtenice, kot je za RTS pojasnil državni sekretar, že pripravljajo dokumentacijo za zdravljenje v Chicagu, država pa bo krila vse stroške.
Vsi ranjeni so po besedah Đerleka sicer stabilni in zunaj smrtne nevarnosti. V najslabšem stanju sta bolnica, ki so ji odstranili ledvico in ji bodo operirali tudi ožilje, sledi pa ji bolnica s poškodbo prsnega koša, ki čaka še na ortopedsko operacijo. Deklici z dvema strelnima ranama so odstranili ledvico. Ima poškodovana jetra, operirali so ji tudi črevesje, predvidenih pa je še več operacij.
Đerlek je dejal, da bo minilo veliko časa, preden bodo okrevali vsi bolniki. Poleg rehabilitacije bodo po njegovih besedah potrebovali tudi psihosocialno pomoč.
"Takšni stresni dogodki, ki jih nihče ni pričakoval, puščajo hude posledice na duševnem zdravju – za starše, učence, učitelje. Prepričan sem, da bomo zagotovili kakovostno zdravstveno oskrbo za vse, ki so to doživeli," je še dejal.
V dveh strelskih napadih v Srbiji sta 13-letnik in 20-letnik v začetku maja ubila skupno 18 ljudi. 13-letni učenec je na svoji osnovni šoli Vladislav Ribnikar v Beogradu z očetovo pištolo ubil osem učencev in varnostnika, ranil pa jih je sedem, od katerih je pozneje umrla še ena deklica. Dan pozneje je 20-letnik z avtomatskim orožjem in pištolo v treh vaseh blizu Mladenovca ubil osem, ranil pa 14 ljudi, večinoma mladih.
Ob tem so danes z državnega tožilstva v Smederevu sporočili, da je policija aretirala strica 20-letnega napadalca iz Kragujevca. Zaradi suma kaznivega dejanja nedovoljene proizvodnje, posedovanja, nošenja in prometa z orožjem in eksplozivnimi snovmi bo pridržan za 48 ur.
V petek nov Vučićev shod. Delavce silijo k udeležbi?
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je po prvem množičnem protestu opozicije po dveh strelskih napadih v Srbiji svoje privržence pozval, naj se v Beogradu "za obrambo liberalnih, demokratičnih vrednot udeležijo največjega shoda v zgodovini Srbije". Za petek je napovedan nov shod. Po navedbah sindikalnih predstavnikov s pritiski silijo delavce v javnih podjetjih in podjetjih, ki poslujejo z državo, naj se udeležijo shoda. Srbski mediji poročajo tudi o množičnih organiziranih brezplačnih prevozih na shod z vseh koncev Srbije in sosednjih držav.
Nekdanji delavec javnega komunalnega podjetja Gradska čistoća Bogoslav Bešović in predsednik združenih sindikatov Srbije Sloga Željko Veselinović sta za srbsko televizijo N1 v sredo opozorila na velike pritiske na delavce, da naj se udeležijo shoda. "Takšnih pritiskov na ljudi še ni bilo, ne samo v Srbiji, temveč po svetu," je ocenil Veselinović.
Seznam podjetij, kjer zaposlene silijo k udeležbi na shodu, se po njegovih besedah vse bolj širi. "Imamo vse več podjetij, kot so davčne uprave, zdravstvene ustanove in komunalna podjetja," je dejal. Dodal je, da veliko ljudi, zlasti tistih, ki so redno zaposleni, zavrača udeležbo na shodu, zato so začeli pritiskati na zasebna podjetja, ki poslujejo z državo.
"Vsak zasebnik mora pripeljati določeno število ljudi, spravili pa so se tudi na športne klube in različna združenja," je dejal Veselinović.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje