Ustavno sodišče je konec oktobra razsodilo, da umetna prekinitev nosečnosti zaradi razvojnih nepravilnosti zarodka ni skladna z ustavo. Po novem bi bil tako na Poljskem splav mogoč le še v primeru incesta ali posilstva ter življenjske ogroženosti matere.
A da bi odločitev sodišča začela veljati, bi morala biti tudi uradno objavljena, kar pa se do roka, ki se je iztekel v ponedeljek, po poročanju poljske tiskovne agencije PAP ni zgodilo.
Na vprašanje novinarjev glede zamika objave je vodja kabineta premierja Michal Dworczyk v torek odgovoril z besedami, da o tej temi trenutno poteka razprava: "Dobro je, da si v tej situaciji, ki je težka in ki sproža veliko čustev, damo čas za dialog in za izdelavo novega stališča."
Razprava v parlamentu na pobudo predsednika
Razprava med vladajočo stranko Zakon in pravičnost (PiS) in njenimi koalicijskimi partnericami naj bi trenutno potekala o nedavnem predlogu zakona o splavu, ki ga je v parlament vložil poljski predsednik Andrzej Duda.
V skladu z njegovim predlogom bi bila prekinitev nosečnosti mogoča tudi ob usodnih deformacijah zarodka. Ni pa jasno, ali bi lahko koalicija zagotovila predlogu zadostno podporo v parlamentu, najverjetneje pa ne bi pomiril niti protestnikov.
Odločitev sodišča je namreč sprožila množične proteste po vsej državi. Na ulice poljskih mest je kljub prepovedi zbiranja ob pandemiji covida-19 odšlo na stotisoče ljudi. Samo v Varšavi se je po podatkih tamkajšnjih oblasti v petek zbralo okoli 100.000 ljudi. Več protestov je napovedanih tudi za ta teden.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje