Nepričakovano potezo je prvi storil premier Mateusz Morawiecki, ki je amandma zakona, ki velja štiri mesece, predlagal spodnjemu domu parlamenta, ta pa ga je sprejel. O spremembi bo odločal še zgornji dom.
Zakon je močno razjezil predvsem ZDA in Izrael. Morawiecki je zato po sprejetem amandmaju izjavil, da upa, da bo Varšava zdaj izboljšala odnose z Izraelom. Varšava si je zaradi zakona prislužila tudi kritike drugih držav. Izrael je marca ob sprejemu zakona Poljsko obtožil zanikanja zgodovine.
Denarna, ne pa več zaporna kazen
Današnje glasovanje o zakonu v sejmu, spodnjem domu parlamenta, je bilo nepričakovano. V skladu s sprejetimi dopolnili navedbe, da so bila nacistična koncentracijska taborišča na Poljskem poljska, ne pa nemška, ne bodo več vodile v triletno zaporno kazen, zanje pa še najprej ostajajo zagrožene denarne kazni. Z amandmajem želi vladajoča nacionalistična stranka Zakon in pravičnost (PiS) tudi izboljšati vezi z Washingtonom. Morawiecki je ob tem dodal, da zakon "je in bo ostal boj za resnico o drugi svetovni vojni in povojnem obdobju".
Kritiki zakona trdijo, da je bil zastavljen preohlapno, zaradi česar bi ga bilo mogoče zlorabiti za zanikanje poljske odgovornosti za zločine nad Judi.
Današnja potrditev dopolnil v parlamentu pomeni, da bi bil zakon dopolnjen, preden ga bo obravnavalo ustavno sodišče. Za njegovo mnenje je zaprosil predsednik Andrzej Duda, potem ko ga je podpisal.
V nacističnem taborišču Auschwitz-Birkenau, ki je stalo v tedaj nemško okupirani Poljski, je umrlo več kot milijon ljudi, večinoma Judov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje