Za Sancheza je glasovalo 179 poslancev, 171 jih je bilo proti, nihče ni bil vzdržan, kar je bilo dovolj za nov štiriletni mandat na premierskem stolčku. Podprli so ga poslanci njegove socialistične stranke (PSOE), levičarsko zavezništvo Sumar, katalonski stranki Junts in Erc, baskovski stranki PNV in EH Bildu, galicijski BNG in kanarska koalicija, proti pa so bili poslanci konservativne Ljudske stranke, skrajno desne stranke Vox in poslanec Ljudske zveze iz Navarre.
Predsednik kongresa bo zdaj o izidih obvestil kralja Filipa VI., ki bo Sancheza povabil na sprejem. To bi se lahko zgodilo že jutri.
Sanchez je prvič predsednik španske vlade postal leta 2018. Španija je tako novega premierja dobila po julijskih volitvah, ki niso dale jasnega zmagovalca. Največ glasov je prejela ljudska stranka, a ne dovolj za oblikovanje vlade. Vodilni kandidat stranke Alberto Nunez Feijoo tako v parlamentu ni dobil zadostne podpore za premierski položaj.
Sanchezovi socialisti so dosegli drugi najboljši izid, da bi si zagotovili večino, pa so sklenili dogovore z levim zavezništvom Sumar, baskovsko stranko PNV, Katalonsko republikansko levico (ERC), stranko Skupaj za Katalonijo (Junts) ter nekaterimi drugimi regionalnimi strankami.
Del javnosti razburja dogovor o amnestiji
Ključna je bila podpora stranke Junts, ki pa je v zameno zahtevala amnestijo sodno preganjanih katalonskih politikov in aktivistov, zlasti zaradi vpletenosti v poskus odcepitve Katalonije. Sanchez je v to privolil in si s tem nakopal kritike ter jezo velikega dela španske javnosti. V zadnjih tednih so v mestih po državi potekali množični protesti. Tudi danes so se pred parlamentarno zgradbo zbrali protestniki, ki so skušali preskočiti ograde in s plakati nasprotovali Sanchezu.
Opozicijski prvak Feijoo je dejal, da bo še naprej branil enakost med vsemi Španci, "saj je bil izveden napad na pravno državo". "Zgodovina Sanchezu ne bo dala amnestije," je dejal. Za soboto je napovedal nove množične proteste. Drugi predstavniki ljudske stranke so Sanchezu med drugim očitali, da je prodal Španijo, da bi ostal na oblasti, kupoval glasove v parlamentu z zagotavljanjem nekaznovanosti in popustil izsiljevanju separatistov.
Sanchez je v sredo v razpravi pred glasovanjem poudaril nujnost dialoga s katalonskimi separatisti in odpuščanja, da bi zacelili rane po neuspelem poskusu odcepitve Katalonije leta 2017. Predlog zakona o amnestiji, ki naj bi zajel več sto ljudi, je bil že v ponedeljek vložen v parlament.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje