Pred Nemčijo je zelo pomembno leto, predvsem zaradi treh deželnih volitev jeseni, v nekdanjih vzhodnonemških deželah: Saški, Brandenburgu in Turingiji. Javnomnenjske raziskave namreč kažejo, da bi v vseh treh največ glasov lahko pobrala skrajno desna, populistična stranka Alternativa za Nemčijo, kar bi bil hud udarec.
Velika koalicija po zadnjih javnomnenjskih raziskavah tudi na nacionalni ravni nima več večine, a številni ukrepi vlade, ki so začeli veljati danes, naj bi to spremenili: viša se minimalna plača - na 9,19 evra bruto na uro, za 10 evrov višji otroški dodatki, hkrati pa višje olajšave za otroke, drugačen sistem pri plačevanju zdravstvenega zavarovanja, s katerim bodo razbremenili posameznike. Več deset milijard evrov bo za vse to namenila nemška vlada v tem letu.
"Odprtost, strpnost in spoštovanje"
Kot je v novoletni poslanici poudarila nemška kanclerka Angela Merkel, si bo Nemčija prizadevala za še bolje povezano Evropsko unijo, da bo ta odpornejša in odločnejša. Doma pa si bo, dokler je na tem položaju, prizadevala za strpno in odprto Nemčijo: "Odprtost, strpnost in spoštovanje. Te vrednote krepijo našo državo. Skupaj se moramo zanje boriti, četudi je neprijetno in utrujajoče. Demokracija živi od sprememb, na vse vpliva čas. Gradimo na tem, kar so nam zapustili predniki, in oblikujemo stvari za tiste, ki bodo prišli za nami. Prepričanje, ki me vodi, je naslednje: izzive našega časa bomo obvladali le, če bomo stali skupaj in delovali skupaj preko meja."
S tem, ko se je odrekla vodenju stranke, si je Merklova pridobila podporo v stranki in javnosti in bo, kot kaže, ostala na tem položaju prihodnje leto, a nič ni gotovo. Maja so evropske volitve, Nemčija ima kandidata za predsednika Evropske komisije, Manfreda Webra iz bavarskega CSU-ja. Tudi kompromis Merklove.
Poleg tega nižja gospodarska rast, težave avtomobilske industrije in milijardo evrov visok vložek države v raziskave in razvoj akumulatorjev za razvoj električnih avtomobilov. Pa še brexit, populisti doma in v Evropi - izzivi torej ostajajo. Nemčija je z novim letom dobila začasni sedež v Varnostnem svetu OZN-a in s tem priložnost, da dejavneje sodeluje pri iskanju globalnih rešitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje