Tiraspol ni privolil v postopno zviševanje cene energije. Foto: Reuters
Tiraspol ni privolil v postopno zviševanje cene energije. Foto: Reuters

"Rusija jim ne dovoli sprejeti evropske pomoči zaradi strahu pred izgubo nadzora nad regijo," je na Facebooku sporočil moldavski premier Dorin Recean in pojasnil, da je bil pogoj za pomoč postopno zviševanje cen energije, ki je bila do zdaj v pokrajini močno subvencionirana.

Prebivalci Pridnestrja, koščka ozemlja ob meji Moldavije z Ukrajino, so ostali brez ogrevanja in elektrike na začetku letošnjega leta, ko so bile ustavljene pošiljke ruskega zemeljskega plina.

Dobava plina so znova vzpostavili na začetku februarja, potem ko je Evropska unija zagotovila 30 milijonov evrov nepovratnih sredstev do 10. februarja.

EU je Pridnestrju ponudil še 60 milijonov evrov za financiranje energetske oskrbe pod pogojem, da bodo sprejeti ukrepi "na področju temeljnih svoboščin in človekovih pravic".

Glede na novo shemo bosta od 13. februarja naprej plin za Pridnestrje dobavljali madžarski podjetji MET Gas in Energy Marketing AG. Dobave bo plačevalo podjetje JNX General Trading iz Dubaja, a kot poročajo ruski mediji, bo denar dejansko prišel iz Rusije.

Kot je pojasnil Recean, pri tem ne gre za dogovor med Moldavijo in Rusijo, ampak za dovoljenje moldavske vlade Pridnestrju za uvoz plina, da njegovi prebivalci ne bodo zmrzovali. "Še naprej bomo sprejemali racionalne in odgovorne odločitve za ohranjanje miru in razumevanja po vsej državi," je zatrdil moldavski premier.

Zastavi Pridnestrja in Rusije druga ob drugi v Tiraspolu. Foto: Reuters
Zastavi Pridnestrja in Rusije druga ob drugi v Tiraspolu. Foto: Reuters

Poceni ruski plin za ogrevanje in elektriko

Ozemlje, ki se je v kratki vojni v devetdesetih letih prejšnjega stoletja iztrgalo izpod nadzora Moldavije, je imelo desetletja koristi od poceni ruskega plina, s katerim so ogrevali domove in proizvajali električno energijo, ki so jo nato prodajali preostali Moldaviji.

Rusija za energetsko krizo v Pridnestrju krivi Moldavijo in Ukrajino, medtem ko Moldavija krivi Moskvo.

Ruski energetski velikan Gazprom je 1. januarja ustavil izvoz plina v Pridnestrje, pri čemer se je skliceval na neplačan moldavski dolg v vrednosti 709 milijonov dolarjev, ki pa ga Kišinjev ne priznava kot veljavnega.

Sočasno je potekel sporazum z Ukrajino o tranzitu ruskega plina čez ukrajinsko ozemlje, ki ga Kijev ni podaljšal. Moldavija obtožuje Gazprom, da je kršil dolgoletno pogodbo, ker je zavrnil pošiljanje plina po alternativnih poteh.