Voditelja sta na vrhu v Minsku potrdila dobre odnose med Rusijo in Belorusijo. Foto: Reuters
Voditelja sta na vrhu v Minsku potrdila dobre odnose med Rusijo in Belorusijo. Foto: Reuters

Putin se je s tem odzval na prošnjo Lukašenka na vrhu v Minsku, kjer sta voditelja podpisala varnostni sporazum o medsebojni obrambi.

"Kar zadeva možnost namestitve, odkrito povedano, tako mogočnega orožja, kot je Orešnik, na ozemlju Belorusije ... Menim, da je namestitev takšnih sistemov na beloruskem ozemlju izvedljiva," je dejal Putin.

"Mislim, da bo to postalo mogoče v drugi polovici naslednjega leta, ko se bo serijska proizvodnja teh sistemov v Rusiji povečala in ko bodo ti raketni sistemi vstopili v uporabo ruskih strateških sil," je še dodal ruski predsednik.

Nov obrambni sporazum bo še poglobil varnostno sodelovanje obeh držav. Foto: Reuters
Nov obrambni sporazum bo še poglobil varnostno sodelovanje obeh držav. Foto: Reuters

Rusija je novembra uporabila Orešnik v napadu na ukrajinsko mesto Dnipro kot odgovor na prvi ukrajinski napad z ameriškimi raketami ATACM in britanskimi raketami Storm Shadows na rusko ozemlje. To je bil po besedah Putina prvi preizkus novega tipa hipersonične balistične rakete srednjega dosega v bojnih razmerah.

Opozorilo Zahodu

Putin je kasneje dejal, da bi lahko Rusija znova uporabila Orešnik, tudi za napade na "centre odločanja" v Kijevu, če bo Ukrajina še naprej napadala Rusijo z zahodnim orožjem dolgega dosega.

Tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ameriškemu novinarju Tuckerju Carlsonu v četrtkovem intervjuju dejal, da je uporaba Orešnika opozorilo Zahodu, da mora Rusijo jemati resno.

Kot je zatrdil Putin, je novo raketo nemogoče prestreči in da ima primerljivo uničujočo moč kot jedrsko orožje, tudi če je opremljeno s konvencionalno bojno glavo.

Sorodna novica Ukrajina nad Rusijo z novim doma izdelanim raketnim dronom "Pekel"

Nekateri zahodni strokovnjaki so skeptični glede Putinovih trditev o raketi, za katero pravijo, da temelji na sistemu, ki ga je Rusija na neki točki preizkusila kot medcelinsko orožje, preden je njen razvoj ustavila.

Ruski predsednik je Lukašenku dejal, da bo Belorusija, ki meji na Natove članice Poljsko, Latvijo in Litvo, določila tarče za Orešnik na glede na svoje ozemlje.

Srečanje ruskega in beloruskega predsednika je potekalo ob 25. obletnici ustanovitve zveze med obema državama.

Putin je dejal, da bo sporazum o medsebojni obrambi "omogočil zanesljivo zaščito varnosti Rusije in Belorusije ter tako ustvaril pogoje za nadaljnji mirni in trajnostni razvoj obeh držav".