Pred tednom dni je visoka uradnica Sue Gray objavila prve ugotovitve težko pričakovanega poročila preiskave o domnevnih zabavah v času zaprtja na Downing Streetu, ki so močno zamajale položaj Borisa Johnsona. "Bile so napake v vodenju in presoji," je v prvih izsledkih zaključila preiskovalka. Johnson se je 31. januarja opravičil za "stvari, ki jih niso naredili prav" in "način, kako so se s tem spoprijeli". Zatrdil je, da razume jezo ljudi, saj da je bila pandemija težka za vse in da so vsi sprejemali izjemne žrtve, opravičilo pa da zato ni dovolj.
Napovedal je niz sprememb pri upravljanju na Downing Streetu, pa tudi vnovično presojo trenutno veljavnega pravilnika glede vedenja javnih uslužbencev. Ko je v javnost pricurljalo, da so se na sedežu vlade zabavali tudi na predvečer pogreba princa Filipa, se je Johnsonov urad posebej opravičil kraljici.
A to ni pomirilo nezadovoljstva državljanov, ki so se v času dolgega zaprtja držali pravil, medtem ko so se, kot kažejo podatki, ki že mesece curljajo v javnost, v prostorih vlade in pripadajočem vrtu, Johnson in njegovi sodelavci zabavali. Med več kot desetimi zabavami je tudi vrtna zabava v premierjevi rezidenci na Downing Streetu maja lani, na katero je Johnsonov osebni tajnik Martin Reynolds povabil več kot sto članov osebja z napotkom, da "vsak prinese svojo pijačo". Med udeleženci zabave je bil tudi premier s svojo partnerico Carrie.
Nekateri so pričakovali, da bo po obsojajočem poročilu Grayeve, na podlagi katerega je tudi policija začela preiskavo dvanajstih zabav, Johnson odstopil, a se to ni zgodilo.
V ponedeljek je Johnson v parlamentu, kamor je prišel, da bi podal izjavo glede prvih izsledkov preiskave Sue Gray o domnevnih zabavah v času zaprtja, osupnil ne le laburiste, temveč tudi številne znotraj svoje stranke, ko je ostro napadel vodjo opozicije Keira Starmerja. Očital mu je, da kot nekdanji državni tožilec ni sodno preganjal razvpitega pedofila Jimmyja Savilla.
Pregled dejstev je namreč hitro razkril, da to ni res, da ni bila Starmerjeva odgovornost, Johnsonove opazke pa so bile, potem ko se ni želel opravičiti, tudi povod za četrtkov odstop njegove dolgoletne najtesnejše sodelavke Munire Mirza, vodje političnih zadev na Downing Streetu, ki je z njim delal od leta 2008, ko je bil londonski župan. "Veste, kaj je razlog za moj odstop. Prepričana sem, da je bilo narobe od vas, da ste namignili, da je Keri Starmer osebno odgovoren za to, da je Jimmy Savile ušel roki pravice. Nobenega upravičenega razloga ni bilo za to domnevo," je dejala med drugim in Johnsonu očitala, da se kljub njenemu posredovanju ni opravičil za zavajanje.
Kot navaja Guardian, so bili nad tem, kar je dejal o Starmerju, presenečeni tudi kolegi torijci. "Z rokami sem se prijel za glavo. To ne bi smelo biti izrečeno," je dejal Charles Walker. Zaradi zadnjih odkritij, ki jih je javnost sprejela z ogorčenjem, so se povečala tudi trenja znotraj konservativcev.
Številni poslanci so ponedeljekov nastop Johnsona natančno spremljali tudi zato, ker so kolebali, ali predsedniku odbora 1922 Grahamu Bradyju poslati pismo podpore za poziv h glasovanju o zaupnici Johnsonu ali ne. V skladu s pravili stranke, bi morala, da bi Johnsona odstavili, za to glasovati večina konservativnih poslancev, to je 180 poslancev. V primeru, da nezaupnica ne bi bila izglasovana, pa potem eno leto proti njemu ne sme biti vloženo novo glasovanje o nezaupnici.
Eden od poslancev in nekdanji minister je po navedbah Guardiana dejal, da je bil pod pritiskom z različnih strani. Konservativni člani njegovega združenja so zelo nezadovoljni z Johnsonom, na drugi strani so nanj pritiskali tisti, ki Johnsona podpirajo. "Spraševali so me, če bi rad imel 20-minutno srečanje s premierjem. Odgovoril sem: Torej, nič nimam proti temu, da se srečam z njim." A hkrati sem jim povedal, da sem v zadnjih letih nanj naslovil več prošenj za srečanje glede političnih zadev, pa so me ignorirali."
Eden Johnsonovih najzvestejših podpornikov Charles Walker je za The Observer dejal, da je zdaj "neizogibno", da se Johnson umakne. "Gre za neizogibno tragedijo. Končala se bo tako, da bo odšel, želim si samo, da bi sam imel nekaj besede pri tem. Stvari se ne bodo izboljšale."
Poslanci z vseh strani so bili do Johnsonove izjave o vodji laburistov kritični, češ da je prestopil meje sprejemljivega v politiki, da je šlo za nastop v slogu Donalda Trumpa. Nekaj ur po škandaloznem dogajanju v parlamentu so odvetniki Savillovih žrtev premierja obtožili, da izkorišča njihovo trpljenje kot orožje, da bi preusmeril pozornost z lastnih težav. Zaradi premierjevih izjav so bili "jezni, vznemirjeni in ogorčeni". Johnsonovi nasprotniki so neupravičen napad označili tudi kot še en znak, da se premier ne more spremeniti ali pokazati resničnega obžalovanja.
A to še ni bil konec burnega dogajanja na političnem področju: v četrtek in petek je sledil niz odstopov v njegovi najožji ekipi. Še isti večer kot Munira Mirza so odstopili še trije visoki uradniki: vodja kabineta Dan Rosenfield, že prej omenjeni osebni tajnik Martin Reynolds in direktor za komunikacije Jack Doyle.
Johnsona je čakal še en udarec iz lastnih strankarskih vrst: Rishi Sunak, ki velja za glavnega favorita za premierski položaj, če bi Johnson odstopil, se je od njega namerno distanciral, navaja Guardian.
Po mnenju Laure Kuenssberg, urednice BBC-ja, so odstopi štirih članov odraz dveh stvari: Rosenfield, Reynolds in Doyle so plačali ceno zaradi fiaska omenjenih zabav, Reynolds je poslal vabilo na eno izmed njih, Rosenfield in Doyle sta morala oditi zaradi neučinkovitega odgovora na ostre kritike, ki so vzniknile, ko je afera Partygate prišla v javnost. Johnson je napovedal, da bo naredil red v vrstah svojih sodelavcev in ti odstopi so del tega.
Povsem drugače pa je z odhodom Munire Mirza, ki je bila več kot 10 let Johnsonova predana politična zaveznica, nekateri so jo opisovali kot "Borisovi možgani." "Njena odločitev, da javno zavzame stališče, potem ko je bila lojalna med številni kontroverznostmi, pošilja jasno in glasno sporočilo: da tudi ena od najbližjih premierjevih zaveznic ocenjuje, da je bilo dovolj," je zapisala Kuessberg.
Pozornost iz svojega nelagodnega položaja je skušal premier delno preusmeriti drugam tudi z aktivacijo na mednarodnopolitičnem področju, konkretno pri rusko-ukrajinsko-ameriški krizi. A tokrat se zdi, da mu noben manever ne bo uspel odvrniti pozornosti od osnovne premise, zaradi katerih je že mesece v primežu medijev in politikov: medtem ko so državljani v času zaprtja pridno upoštevali res stroga pravila, so se v prostorih vlade prešerno zabavali.
Ian Duncan Smith, nekdanji vodja konservativcev, je za BBC dejal, da zdaj ni pravi čas za spremembno na čelu stranke, hkrati pa je dal jasno vedeti, da so zadnji dogodki močno škodili ne le stranki, temveč tudi državi, javnost je razočarana. Številni Britanci se utapljajo v visokih življenjskih stroških energentov in hrane, kar bi morala biti po mnenju Duncana Smitha glavna naloga politike z Johnsonom na čelu. Na vprašanje, ali si lahko stranka povrne ugled, če Johnson ostane na njenem čelu, je odgovoril, da "nihče od nas ne zna odgovoriti na to vprašanje ... Spoštovanje in zaupanje si moraš prislužiti, in ko ga izgubiš, ga je težko povrniti." Ob tem je dodal, da sta vlada in premier dala zavezo, da bosta to skušala narediti.
Johnson, ki je leta 2019 osvojil največ glasov za konservativce po Margaret Thatcher leta 1987, vse pozive k odstopu zavrača, priznal pa je, da je potrebno razrešiti nekatere težave izza zidov na Downing Streetu 10.
Johnson sicer že od nekdaj velja za politika, ki z naravnim šarmom prepričuje volivce in politične zaveznike, a odkar je pred tedni izbruhnila afera Partygate, podpora njemu in konservativcem močno upada, na drugi strani pa so vse glasnejši pozivi, tudi znotraj lastne stranke, naj se poslovi od premierskega stolčka.
Kdaj naj Johnson odstopi in kdo bi ga lahko nasledil?
Kot opozarja analitik CNN-a Luke McGee, pa kljub težavni realnosti, namreč nihče v konservativni stranki se ne spreneveda, da razmere niso zelo resne, številni konservativci, četudi bi radi videli Johnsonov odhod, ne vedo, ali so dovolj močni, da res pritisnejo nanj, da se odpove premierskemu stolčku. In tu gre iskati glavni razlog, da se še vedno oklepa položaja.
Potem sta tu tudi dve logistični vprašanji: kdaj točno naj odstopi in kdo bi ga lahko nasledil? Maja čakajo Britance lokalne volitve. Če bodo konservativci dosegli slab izid, bo krivec za to jasen: Johnson. Pričakovati je, da bodo laburisti kampanjo pred volitvami gradili prav na napadih zoper Johnsona. Kot navaja CNN, naj bi se kot primeren čas za odstop omenjalo poletje. V tem primeru bi imeli konservativci dovolj časa za vnovično krepitev stranke pred parlamentarnimi volitvami maja 2024.
V nedeljo sta dva vplivna konservativna politika pozvala Johnsonove nasprotnike znotraj stranke, naj se vzdržijo kritik in se raje posvetijo skrbi za revne, katerih standard se je izjemno znižal. Duncan Smith je jasen: vlada se mora zbrati, uvesti disciplino znotraj svojih vrst, ki jih mora strniti in se posvetiti težavam, s katerimi se spopadajo državljani. Tudi minister za gospodarstvo Kwasi Kwarteng je pozval stranko, naj da Johnsonu "čas in prostor za dejanja."
Da bi poslanci konservativne stranke glasovali o nezaupnici Johnsonu kot vodji stranke, mora vodja Graham Brady prejeti 54 pisem poslancev. Glavno vprašanje, s katerim si belijo glavo v Johnsonovi ekipi, je, koliko jih že ima. Po nekaterih navedbah naj bi jih bilo že 45, po drugih 34, navaja Independent.
Sunday Times je poročal, da naj bi tudi Johnsonova žena Carrie predlagala, da bi razmislil o odstopu, a je hkrati navedel tudi besede Johnsonovih zaveznikov, da je dal Johnson jasno vedeti, da ne bo odstopil prostovoljno, temveč se bo oklepal položaj z vsemi razpoložljivimi sredstvi.
Carrie Johnson: Sem tarča krute kampanje
Ravno ta konec tedna sta Daily Mail in Mail on Sunday objavila odlomke neavtorizirane biografije Lorda Ashcrofta First Lady, v kateri navaja, da ima Carrie Johnson velik vpliv na moževo odločanje. Njena tiskovna predstavnica je navedbe Lorda Ashcrofta označila kot "najnovejši poskus zagrenjenega nekdanjega uradnika," da bi jo diskreditiral. Ashcroft ji očita, da je ona odgovorna, da "premier ne vodi Britanije tako učinkovito, kot bi so volivci to zaslužili." Namigi so bili, da je imela pomembno vlogo pri prenovi premierjeve rezidence na Downing Streetu, za katero je bilo porabljenih več deset milijonov funtov, in evakuaciji živali iz Kabula v Afganistanu. Na Downing Streetu so ostro zanikali, da bi imela kakršen koli vpliv na odločitev o evakuaciji, poroča BBC.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje