Tožilstvo je preiskavo končalo, ne da bi sprožilo kazenski postopek proti španskim obmejnim organom, saj da niso našli dokazov o njihovih kaznivih dejanjih.
"Ni mogoče sklepati, da je dejanje obmejnih policistov povečalo tveganje za življenje in fizično integriteto prebežnikov, zato jih ni mogoče obtožiti uboja," je ugotovitve tožilstva sporočilo špansko notranje ministrstvo.
Tožilstvo se je strinjalo s španskim notranjim ministrom Fernandom Grandom-Marlasko, ki že mesece trdi, da so bili prebežniki pri poskusu vstopa v enklavo "sovražno in nasilno nastrojeni do maroških in španskih obmejnih policistov". Ugotovilo je tudi, da se nihče od španskih policistov ni zavedal, da so prebežniki padali drug na drugega z ograje, ki ločuje enklavo od Maroka, in da je to "imelo usodne posledice".
Prav tako niso vedeli, "da so bili ljudje v nevarnem položaju in da so potrebovali pomoč", je navedlo tožilstvo, ki je preučilo pričevanja prebežnikov in mejnih uslužbencev ter analiziralo videoposnetke in zvočne posnetke dogodka.
Španski varuh človekovih pravic je oktobra navedel, da so španski mejni agenti na dan poskusa množičnega prečkanja meje izvedli 470 primerov nezakonitega vračanja prebežnikov, vendar so tožilci dejali, da so bili zakoniti.
Sporočili so še, da je tožilstvo varnostnim silam posredovalo podatke za morebitne disciplinske postopke proti policistom, ki so osumljeni metanja kamenja v prebežnike.
"Zaključek preiskave je svež veter za notranjega ministra," ki so ga zaradi te tragedije k odstopu pozivale opozicija in tudi stranke, ki podpirajo vlado socialista Pedra Sáncheza, je dejal španski dnevnik El País.
Poslanec dvomi o preiskavi
Poslanec Jon Iñarritu iz baskovske stranke Bildu, ki v parlamentu podpira vlado, je medtem v odzivu na Twitterju podvomil, ali so preiskavo sploh izvedli, in se vprašal, ali morda ne želijo razburiti Maroka, s katerim je Madrid lani obnovil odnose po letu dni diplomatske krize.
Tragedija se je zgodila, ko je 4. junija skoraj 2000 prebežnikov, večinoma iz Sudana, skušalo vstopiti v špansko enklavo Melilla na severni obali Maroka. Večini je uspelo vstopiti, po podatkih maroških oblasti pa je pri tem v stampedu umrlo najmanj 23 ljudi. To je največje število smrtnih žrtev, ki so jih kadar koli zaznali pri poskusih vstopa v Melillo ali enklavo Ceuta, ki sta edini meji EU-ja na afriški celini.
ZN je obsodil "pretirano uporabo sile"
Tragedija je sprožila mednarodno ogorčenje, ZN pa je obsodil "pretirano uporabo sile" maroških in španskih sil. Organizacija Amnesty International je dogodek označila za "množični umor" in šest mesecev po dogodku obtožila Rabat in Madrid, da skušata prikriti svoje umore in resnico.
Amnesty in neodvisni strokovnjaki, ki jih je imenoval Svet ZN-a za človekove pravice, so ocenili, da je bilo smrtnih žrtev najmanj 37.
Dve preiskavi, ki sta ju novembra objavila BBC in evropski konzorcij Lighthouse Reports, pa sta obsodili brutalnost maroških sil in podvomili o ustreznem delovanju španskih.
Ugotovili so, da je najmanj en prebežnik umrl na španskem ozemlju, kar je španski notranji minister večkrat zanikal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje