Meloni svojo politiko gradi prav na ostrih protimigracijskih ukrepih. Foto: Reuters
Meloni svojo politiko gradi prav na ostrih protimigracijskih ukrepih. Foto: Reuters

Več kot 50 policistov in več kot deset socialnih delavcev je v Albanijo poslala italijanska skrajno desna vlada, ki je sprejemne centre za pridržanje prosilcev za azil v tej državi odprla pred nekaj več kot mesecem dni. Zanje je namenila več milijonov evrov. Vlada premierke Giorgie Meloni je načrtovala, da bodo v teh namestitvah mesečno sprejeli do 3000 moških, a zdaj se je zaposlitveni kader vrnil v domovino, saj so njihovo prisotnost v Albaniji označili za "nepotrebno".

Od odprtja centrov 11. oktobra so namreč v te objekte poslali le 24 prosilcev za azil, ki naj bi jih nato vrnili v njihove matične države. Pet jih je v sprejemnem centru preživelo manj kot 12 ur, medtem ko so preostali v njem ostali nekaj več kot 48 ur. Nato so bili vsi prepeljani v Italijo, poroča Guardian.

Italijanski sodniki so namreč razsodili, da je nezakonito, da ljudi iz Bangladeša in Egipta, ki jih Rim obravnava kot "varne države", pred vrnitvijo v njihove države zadržujejo v Albaniji. Vlada nad odločitvijo ni bila navdušena in je nato razširila seznam varnih držav. A sodišče v Rimu je nato še odločilo, da bo primer predalo Sodišču EU-ja, s čimer je preprečilo izvajanje načrta vlade Giorgie Meloni o namestitvi prosilcev za azil v Albaniji. Sodniki so poudarili, da kriterije za opredelitev države kot varne določa pravo EU-ja, ki da je nad italijanskim pravom.

Zaradi te odločitve so sprejemni centri v Albaniji, ki jih je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen predstavila kot nov model za vzpostavitev centrov za obravnavo in pridržanje prosilcev za azil zunaj EU-ja, že več kot mesec dni prazni.

Sprejemni center v albanskem pristanišču Shengjin. Foto: EPA
Sprejemni center v albanskem pristanišču Shengjin. Foto: EPA

Dogovor naj bi Rim stal okoli milijardo evrov

Dogovor med Rimom in Tirano sicer določa, da se prebežniki, ki jih italijanska plovila prestrežejo na italijanskem območju iskanja in reševanja, odpeljejo v sprejemni center v Albanijo. Iz tega so izključeni tisti, ki se po zakonu štejejo za ranljive. Prebežniki bi po načrtu opravili zdravniški pregled in identifikacijski postopek v centru v neposredni bližini pristanišča Shengjin, nato pa bi jih namestili v 20 kilometrov oddaljenem sprejemnem centru v kraju Gjader. Tam naj bi počakali na končanje obravnave njihove prošnje za azil.

Opozicijske stranke so do dogovora med italijanskimi in albanskimi oblastmi, ki naj bi Rim v petih letih stal okoli milijardo evrov, zelo kritične, označile so ga celo kot "finančno katastrofo". Riccardo Magi, predsednik levičarske opozicijske stranke Več Evrope, je dejal: "Misija opravljena! Vlada je uspela pri prizadevanjih za repatriacijo. Prebežnikov? Ne, policistov. Vlada je zapravila ogromno javnih sredstev. Kakšen spodrsljaj!"

Vlada vztaja, da sprejemni centri v Albaniji "ostajajo odprti in delujoči", vendar je ta projekt močno spodkopal učinkovitost Meloni, ki je prav priseljevanje postavila za osrednje vprašanje svoje volilne kampanje. V preteklosti je tudi ostro kritizirala svoje predhodnike zaradi porabe javnega denarja za obvladovanje migracijske krize.