Hoti je po popoldanskih pogovorih ocenil, da je Kosovo v sklepni fazi sklenitve sporazuma s Srbijo, celoten postopek pa bi lahko bil končan čez nekaj tednov ali največ več mesecev.
Hoti pa je po poročanju kosovskih medijev po srečanju dejal, da je bilo to težavno, a da so na njegov predlog govorili tudi o dveh pomembnih vprašanjih, in sicer o pogrešanih osebah in gospodarskem sodelovanju, in da so dosegli napredek. Zatrdil je tudi, da bo neomajno vztrajal pri svojih stališčih, ki jih je danes predstavil.
Vučić je dejal, da pogovori niso bili preprosti, a da je bil dosežen določen napredek pri temah pogrešanih, razseljenih in gospodarstva, poroča regionalna televizija N1.
Pogovori bodo za Srbijo težki, saj se ne pogovarja samo s Prištino, ampak tudi z Brusljem in najmočnejšimi državami, ki so priznale samostojnost Kosova, je dodal srbski predsednik, ki se je med drugim zavzel za sklenitev trgovskega sporazuma.
Napovedal je, da naj bi prihodnji teden sledili pogovori na tehnični ravni, od septembra pa tudi pogovori o drugih temah, vključno s po njegovih besedah najtežjim vprašanjem premoženja, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Borrell izrazil veselje, da pogovori potekajo pod okriljem EU-ja
Borrell je pred srečanjem izrazil prepričanje, da bodo pogovori privedli do obsežne normalizacije odnosov med Kosovom in Srbijo. Izrazil je tudi veselje, da pogovori znova potekajo pod pokroviteljstvom EU-ja, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Vučić in Hoti sta že v nedeljo sodelovala na virtualnem srečanju, na katerem sta prav tako sodelovala Borrell in posebni predstavnik EU-ja za dialog med Beogradom in Prištino Miroslav Lajčak.
Vučić je po pogovorih dejal, da so danes govorili o pomembnih temah, a bo za Srbijo težko, saj se ne pogovarja samo s Prištino, ampak tudi z Brusljem in najmočnejšimi državami, ki so priznale samostojnost Kosova.
Napovedal je, da naj bi prihodnji teden sledili pogovori na tehnični ravni, od septembra pa tudi pogovori o drugih temah, vključno s po njegovih besedah najtežjim vprašanjem premoženja, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Pogovori že od leta 2011
Beograd in Priština sta pogajanja o normalizaciji odnosov pod okriljem EU-ja začela leta 2011. V pogajanjih sta dosegla nekaj napredka, med drugim pa še vedno ni uresničen dogovor o oblikovanju skupnosti srbskih občin na Kosovu.
Pogajanja so zastala konec leta 2018 zaradi uvedbe kosovskih 100-odstotnih carin na srbsko blago in vztrajanja Srbije pri kampanji za umik priznanja Kosova. Nova Hotijeva vlada je letos carine odpravila.
Srbija ne priznava neodvisnosti Kosova in ga dojema kot svoje ozemlje, razrešitev položaja pa je eden izmed pogojev za vstop Srbije v EU.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje