Študenti so se 15 žrtvam poklonili s 15 minutami molka. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona
Študenti so se 15 žrtvam poklonili s 15 minutami molka. Foto: TV Slovenija, zajem zaslona

Podpira jih vse več igralcev, pevcev, akademikov, športnikov in nekateri sindikati. Podpora prihaja tudi iz tujine.

Proteste v šolskih stavbah so začeli študenti Fakultete dramskih umetnosti – s 15 minutami tišine so se želeli pokloniti 15 žrtvam porušenega nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, pri tem pa jih je napadla skupina ljudi, domnevno članov vladajoče Napredne stranke.

Študenti še naprej sporočajo, da je v Novem Sadu ubijala korupcija. Zahtevajo odgovornost, objavo vseh in le izbranih dokumentov o prenovi postaje, umik obtožnic proti študentom, prijetih med protesti, kaznovanje vseh, ki so napadali študente in profesorje.

"Nihče ni odgovarjal za strašen dogodek, v katerem je umrlo 15 ljudi," je dejala študentka pravne fakultete Jovana Kiserović. "Oblast in drugi se pretvarjajo, da se ni nič zgodilo."

"Čakamo, kdaj bomo imeli svobodo mišljenja in govora in da ne bo korupcije," je dodala študentka Ana Nikolić.

Študenti več fakultet in številni srednješolci so motili promet na beograjskih ulicah in zaprli eno od križišč. Podobno je bilo marsikje po Srbiji. 15 žrtvam so se poklonili s 15 minutami molka.

Tokrat je bilo le nekaj manjših verbalnih incidentov. Študente podpirajo tudi številni dekani, uprave, sveti fakultet in profesorji.

"Univerza, fakultete ne morejo obstajati in delovati v družbi, v kateri ni svobode, kjer pravo ne velja za vse, kjer ni osnovne politične, kazenske, pravne, moralne odgovornosti za vse, kar se v tej družbi dogaja," je dejal profesor na pravni fakulteti Bojan Spaić. "Sistemsko prikrivanje korupcije, ki je privedla do tega, da se je zrušil nadstrešek, da ljudje na ulicah pretepajo študente in jim poskušajo onemogočiti, da bi se poklonili žrtvam."

Predsednik Aleksandar Vučić vztraja, da je izpolnil vse zahteve, včeraj je na seji vladi dejal, da lahko študenti počnejo, kar hočejo, mladoletni dijaki pa ne, pravi, da jih tam zlorabljajo politični komisarji: "Ali kdo odgovarja, ker je zlorabil svoje pravice? In ker je mladoletnike vpletel v politiko?"

Študenti v Nišu so z vzklikanjem in transparenti pričakali šolsko ministrico na razpravi o novih izobraževalnih zakonih. Sporočajo, da se ne bojijo.

"Kot bi bila blokada študentov nekakšen katalizator za vse upravičeno nezadovoljstvo družbe nad sistemom, v katerem živimo," je dejal Spaić.

V Srbiji se nadaljujejo protesti študentov