Raziskava, ki sta jo vodili zgodovinarki z Univerze v Zürichu, je trajala leto dni, ukvarjala pa se je s spolnimi zlorabami, ki so jih zakrivili katoliški duhovniki in drugi v Švici.
Portal Euronews poroča, da poročilo ponuja poglobljen vpogled v spolne zlorabe in nadlegovanja v Katoliški cerkvi po svetu v zadnjih desetletjih.
Avtorji so sporočili, da so identificirali 1002 primerov spolnih zlorab, vključno z obtožbami zoper 510 ljudi. V zlorabah je bilo prizadetih 921 ljudi, dodajajo.
"Identificirani primeri gotovo predstavljajo le vrh ledene gore," sta dejali zgodovinarki Monika Dommann in Marietta Meier.
Razen redkih izjem so obtoženi spolnih zlorab moški.
Skoraj tri četrtine pregledanih dokumentov kažejo, da so bile v spolne zlorabe vpleteni mladoletniki.
V 56 odstotkih primerov so bili zlorabljeni moški ali dečki. Okoli 39 odstotkov žrtev je bilo žensk ali deklic, v petih odstotkih pa spola žrtev niso mogli ugotoviti, kaže raziskava.
Raziskovalci so pregledali več tisoč strani zaupnih dokumentov, ki so jih cerkvene oblasti ustvarile od sredine 20. stoletja. Dejali pa so, da številnih virov informacij niso popolnoma proučili. V nekaj primerih so bili dokumenti uničeni, da bi prikrili zlorabe, so dejali raziskovalci.
Raziskava je pokazala, da so se zlorabe dogajale po vsej državi. Več kot polovica primerov se je zgodila med pastoralno oskrbo, okoli 30 odstotkov v šolah, na domovih in v internatih. Nekaj incidentov je bilo med spovedmi ali posvetovanji.
Veliko primerov je bilo prikritih oziroma je bil njihov pomen zmanjšan, so ugotovili raziskovalci.
Nadrejeni so pomagali duhovnikom, ki so zlorabljali
"Cerkveni funkcionarji so redno selili obtožene ali obsojene klerike, včasih celo v tujino, da bi se tako izognili sekularnim kazenskim pregonom in klerikom zagotovili prerazporeditev," so zapisali v poročilu.
Tako so interese Katoliške cerkve in njenih voditeljev postavili pred počutje in zaščito župljanov, so dodali.
Poročilo predstavlja zadnji poskus škofovske konference, da ponudi zgodovinsko soočenje z zlorabami, za katere so nadrejeni v Cerkvi vedeli desetletja, a so glede njih le redko ukrepali.
V zadnjih letih so takšna poročila v državah, kot sta Nemčija in Francija, sprožila zahteve po odškodninah za žrtve in okrepile pozive h kaznovanju škofov, kardinalov in drugih funkcionarjev, ki so prikrivali zlorabe, še piše Euronews.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje