Foto: Reuters
Foto: Reuters

Trupla ukrajinskih borcev, ki so bili ubiti pri obrambi ključnega pristaniškega mesta Mariupolj v jeklarni Azovstal, so bila danes izročena Kijevu in njihovim družinam, so sporočile njihove družine.

Kot so povedali, je šlo za del izmenjave z Rusijo, pri čemer je bilo vsaki od strani predanih 160 trupel. Na ukrajinski strani je bilo več kot 50 od izročenih trupel pripadnikov skrajno desnega bataljona Azov, poroča BBC.

Ukrajinske sile so bile v jeklarni Azovstal zabarikadirane po več tednov, maja pa so jih ruske sile zajele za ujetnike.

Ukrajina osvobodila več vasi na jugu države,

Ukrajinske sile naj bi medtem prevzele nadzor nad nekaterimi vasmi na meji med Mikolajivom in Hersonom ter odbile več ruskih protinapadov. Ukrajina, ki zaradi ruske premoči v zraku le redko uporablja lastne letalske enote, je danes izvedla več zračnih napadov na jugu države, je sporočil ukrajinski generalštab in dodal, da je Kijev prevzel nadzor nad nekaterimi vasmi na meji med črnomorskima regijama Mikolajiv in Herson.

S helikopterji naj bi Ukrajina izvedla napade na ruske enote v Hersonu, z letali pa na skladišča streliva v regiji Mikolajiv. Tudi ruska protiofenziva v bližini naj bi bila neuspešna kljub intenzivni artilerijski in letalski podpori, navaja ukrajinski generalštab. Hkrati analitiki na ameriškem Inštitutu za vojne študije (ISW) menijo, da je Ukrajincem uspelo potisniti rusko ladjevje z obale Črnega morja za več kot sto kilometrov stran.

Na vzhodni fronti so glavni napori Rusije še vedno osredotočeni na mesto Severodoneck. Stanovanjska območja mesta so v celoti zavzele ruske enote, je povedal Šojgu in dodal, da si ruska vojska še vedno prizadeva vzpostaviti nadzor nad industrijskim območjem mesta in najbližjimi naselji.

Rusija sočasno z Natom na pomorskih vajah v Baltskem morju

Rusija je začela pomorske vojaške vaje s svojo floto v Baltskem morju. V ruskih pomorskih vajah sodeluje več kot 20 ladij in čolnov, vključno s korvetami, fregatami in protipodmorniškimi rušilci, sodelujejo tudi protipodmorniška letala serije Il-38 in helikopterji.

Te časovno sovpadajo s pomorskimi vajami zveze Nato Baltops 2022, ki v regiji potekajo do sredine meseca. V njih sodeluje 45 plovil in 75 letal pod vodstvom ZDA ter več kot 7000 vojakov iz 16 držav, vključno s Finsko in Švedsko, ki se želita pridružiti vojaškemu zavezništvu.

Guverner Luganska Sergej Hajdaj je na Telegramu zapisal, da v mestu Lisičansk poročajo o ranjenih. Zapisal je tudi, da so dozdajšnji ruski napadi na območju Bahmuta bili odbiti, a opozarja, da se začenja nov ruski protinapad.

Ruske sile trenutno napredujejo proti mestu Slovjansk, še enemu strateškemu cilju v regiji Donbas. Prav tako naj bi zavzele mesto Svjatihorsk, ki je bilo zadnja postojanka ukrajinskih enot na severnem bregu reke Severski Donec.

Rusija nadzira že skoraj celoten Lugansk?

Po Šogjujevih besedah ruske sile nadzorujejo skoraj celotno vzhodno ukrajinsko regijo Lugansk. Kot je zatrdil, je bilo "osvobojenega" 97 odstotkov ozemlja Luganska. Ruske sile nadzorujejo tudi mesti Svjatohirsk in Liman ter še 15 vasi v sosednjem Donecku, je dodal.

Območji Doneck in Lugansk tvorita Donbas na vzhodu Ukrajine, njuno zavzetje pa je bilo večkrat omenjeno kot glavni cilj ruske invazije.

Po besedah Šojguja je bilo v zadnjih desetih dneh uničenih tudi okoli 50 enot tuje vojaške opreme, vključno z oklepniki in havbicami. Teh informacij neodvisno ni bilo mogoče preveriti.

Šojgu je še povedal, da imajo v ujetništvu skoraj 6500 ukrajinskih vojakov, od tega se jih je 126 predalo v zadnjih dneh.

Ukrajinski predsedniški svetovalec Oleksij Arestovič je napovedal, da bo ta teden izjemno naporen za ukrajinske sile v Donbasu. V najslabšem primeru bi lahko bilo obkoljeno mesto Severodoneck in se začelo obleganje Slovjanska, je dejal.

Jedrska elektrarna v Zaporožju ima šest reaktorjev in velja za največjo v Evropi. Foto: EPA
Jedrska elektrarna v Zaporožju ima šest reaktorjev in velja za največjo v Evropi. Foto: EPA

Ukrajina proti obisku IAEA-ja

Ukrajina nasprotuje kakršnemu koli obisku prvega moža Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafaela Grossija v jedrski elektrarni Zaporožje, medtem ko je ta pod rusko okupacijo, so sporočili iz ukrajinske jedrske agencije Energoatom.

"Ukrajina Grossija ni povabila na obisk elektrarne Zaporožje in mu v preteklosti tudi ni odobrila tega obiska. Obisk elektrarne bo mogoč šele, ko bo Ukrajina znova prevzela nadzor nad tem objektom," so sporočili.

Grossijevo ponedeljkovo napoved na Twitterju, da IAEA pripravlja obisk mednarodne strokovne misije v Zaporožju, so označili kot "še en poskus, da se na kakršen koli način pride do elektrarne, da bi se legitimirala prisotnost okupatorja in dejansko opravičila njihova dejanja".

Scholz Litvi zagotovil dodatno vojaško podporo

Nemški kancler Olaf Scholz je Litvi obljubil dodatno vojaško podporo za odvračanje in obrambo pred morebitnim ruskim napadom. Kot je dejal ob srečanju z voditelji baltskih držav v litovski prestolnici Vilnius, bo Nemčija povečala svoj prispevek v okviru Nata na vzhodnem krilu zavezništva.

"Trdno smo odločeni, da bomo povečali svoj prispevek," je dejal Scholz po pogovorih z litovskim predsednikom Gitanasom Nausedo in predsedniki vlad vseh treh baltskih držav. Nemško sodelovanje je treba razvijati "v smeri močne bojne brigade", je povedal. "Kot zavezniki v Natu se čutimo zavezani drug drugemu in v primeru napada bomo branili vsak centimeter ozemlja Nata," je dejal Scholz.

Jedrska elektrarna v Zaporožju, ki ima šest reaktorjev in velja za največjo v Evropi ter deseto največjo na svetu, je pod nadzorom ruskih sil že od prvih dni vojne v Ukrajini. Za mednarodno posredovanje naj bi IAEA in ZN pisno zaprosil sam Kijev, je v ponedeljek zatrdil Grossi, kar pa je Energoatom danes zavrnil kot še eno laž.

Marčevska "izguba komunikacije" med IAEA-jem in jedrsko elektrarno je po navedbah Energoatoma posledica tega, da so ruske sile tam blokirale ukrajinskega mobilnega operaterja Vodafone. A podatki se še naprej zbirajo na strežnikih in jih bodo posredovali IAEA-ju, takoj ko bo ukrajinski operater tam spet dejaven, so še dodali.

Rusija je sicer 19. maja zagrozila, da bo Ukrajino odrezala od njene največje jedrske elektrarne, če Kijev Moskvi ne bo plačeval za tam proizvedeno elektriko.

Več vidnih ruskih predstavnikov je v zadnjih tednih poleg tega nakazalo, da se Rusija pripravlja na dolgotrajno okupacijo ali celo priključitev območij na jugu Ukrajine, ki so pod njenim nadzorom. Gre za regijo Herson in del regije Zaporožje, kjer stoji jedrska elektrarna v mestu Energodar, ne pa tudi regionalna prestolnica na drugem bregu reke Dneper.

Zelenski prepričan, da bo Ukrajina ta mesec dobila status kandidatke

Medtem je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izrazil prepričanje, da bo Ukrajina v naslednjih tednih dobila status kandidatke za članstvo v Evropski uniji. "To ne bo pomembna odločitev samo za Ukrajino, ampak za celoten evropski projekt," je v svojem dnevnem videonagovoru dejal Zelenski in pri tem dodal, da bo od tega, kaj se bo zgodilo, odvisna prihodnost EU-ja.

Komisar Lenarčič v sredo na obisku v Ukrajini

Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič bo v sredo začel dvodnevni obisk v Ukrajini, kjer se bo med drugim sestal z več visokimi predstavniki Ukrajine.

Lenarčič se bo med drugim sestal z več visokimi predstavniki Ukrajine ter predstavniki lokalnih oblasti in humanitarnih partnerjev EU, ki delujejo v državi.

Z obiskom želi pridobiti dodaten vpogled v aktualne potrebe po pomoči v Ukrajini in ugotoviti, kako še naprej in še bolj učinkovito dostavljati humanitarno pomoč Ukrajini in njenim prebivalcem.

Evropska komisija se namerava v kratkem odločiti, kako ravnati v zvezi z ukrajinsko prošnjo za članstvo, ki je bila vložena kmalu po tem, ko je Rusija konec februarja začela obsežno invazijo na svojo sosedo.

Nemški kancler Olaf Scholz pa je dal jasno vedeti, da Ukrajini ne bi smeli odobriti bližnjice do članstva v Uniji, in medtem ko so druge države EU-ja že izrazile podporo ukrajinskemu statusu kandidatke, je nemška vlada še vedno zadržana.

Zato je Zelenski svojega ministra za komunikacije in razvoj ozemlja Oleksija Černišova poslal kot posebnega odposlanca v Berlin, da bi tam predstavil ukrajinske načrte za pristop k EU-ju. Kijev še vedno upa, da bodo voditelji 27 držav članic na vrhu EU-ja, ki bo potekal 23. in 24. junija, Ukrajini podelili status kandidatke.

"EU bi moral sprejeti Ukrajino. Ne pričakujemo pristopa skozi zadnja vrata, niti ne pričakujemo hitre poti za Ukrajino," je pred srečanjem v Berlinu dejal Černišov in dodal, da Kijev ni zainteresiran za nobeno drugo obliko partnerstva z EU-jem, razen za polnopravno članstvo.

Ukrajinski minister se namerava danes in v sredo med drugim sestati z vodjo kanclerskega urada Wolfgangom Schmidtom, ministrico za razvoj Svenjo Schulze, kmetijskim ministrom Cemom Özdemirjem in zaradi odsotnosti zunanje ministrice Annalene Baerbock z njenim državnim sekretarjem Tobiasom Lindnerjem.