Po preštetih 87 odstotkih glasov je bil v prednosti z 51,2 odstotka glasov njen tekmec, nekdanji državni tožilec Alexander Stoianoglo, ki ga podpirajo proruski socialisti, a so poznavalci napovedovali, da se bo izid po preštetju glasov iz tujine spremenil. Moldavijska diaspora je namreč v prvem krogu volitev podprla Sandu.
Noben kandidat še ni razglasil zmage ali priznal poraza.
Volišča so se v državi s približno 2,5 milijona prebivalci zaprla ob 20. uri po srednjeevropskem času. Volilna udeležba naj bi bila po neuradnih podatkih višja kot v prvem krogu.
V prvem krogu volitev 20. oktobra je največ, 42 odstotkov glasov dobila 52-letna Sandu. Stoianoglo, ki ga je Sandu lani razrešila s položaja generalnega tožilca, je osvojil slabih 26 odstotkov podpore. Volilna udeležba je bila skoraj 52-odstotna.
Organizirani prevozi na volišča?
Ves dan so prihajala opozorila o ruskem vpletanju v volitve, moldavijska policija je tudi sprožila preiskavo glede poročil o množičnih prevozih volivcev na volišča tako v Moldaviji kot v tujini, ki naj bi jih za moldavijske državljane organizirala Rusija.
Cilj preiskave je ohraniti "integriteto volilnega procesa in zagotoviti, da je vsak glas izražen svobodno, brez pritiska ali nedovoljenega vpliva".
Moldavijci namreč volijo tudi v drugih državah in na enem od posnetkov, ki je zakrožil na družbenih medijih, številni potniki na letalu dvigajo v zrak svoj potni list. Beloruska tiskovna agencija Belta je poročala, da je v Belorusiji pristalo letalo z Moldavijci iz Moskve. Iz Rusije naj bi se moldavijski državljani odpravili glasovat tudi v Azerbajdžan in Turčijo.
Na vprašanje agencije Belta so volivci zatrjevali, da so prišli oddat svoj glas v Minsk zaradi omejitev v Rusiji, kjer naj bi bili odprti le dve volišči. Po nekaterih navedbah naj bi bilo poleg tega v Moskvi razdeljenih le 10.000 glasovnic.
Ruska tiskovna agencija Tass sicer poroča o spontanih potovanjih Moldavijcev, ki naj bi bili pripravljeni leteti več ur in za to, da bi lahko oddali svoj glas, porabiti prihranke.
Osrednja volilna komisija pa je javila, da je bila tarča kibernetskega napada. Kot je sporočila njena predsednica Angelica Caraman, je bila njena opravilnost začasno okrnjena, registracija volivcev je tako ponekod na voliščih trajal dlje kot običajno. V vmesnem času so že vnovič vzpostavili celovito delovanje sistema.
Sandu ne skopari z obtožbami na račun Rusije
Kandidat opozicijske in Rusiji naklonjene stranke socialistov Alexander Stoianoglu tako kot Sandu sicer velja za proevropskega politika, vendar se obenem zavzema za dobre odnose z Moskvo.
Maia Sandu je po drugi strani Moskvo že večkrat obtožila načrtovanja strmoglavljenja oblasti v Kišinjevu in na splošno vmešavanja v moldavijske notranje zadeve, med drugim z dezinformacijskimi kampanjami. Med drugim je navedla, da naj bi bilo najmanj 300.000 glasov kupljenih, več deset milijonov evrov pa je bilo po njenih besedah porabljenih za laži in propagando.
Podobno je Sandu posvarila danes. "Tatovi poskušajo ukrasti naše glasove, tatovi poskušajo kupiti našo državo, a moč ljudi je neizmerno večja kot katera koli od njihovih goljufij," je dejala ob oddaji glasu v Kišinjevu in obenem pozvala k enotnosti.
Moldavijska predsednica je ob napovedi kandidature tudi poudarila, da je poslanstvo njene generacije "demokratično in svobodno vključiti Moldavijo v evropsko družino" ter da se na pol poti ne morejo ustaviti.
57-letni Stoianoglo je medtem volivce pozval k ponovni vzpostavitvi pravičnosti v državi, nasprotnike pa je obtožil, da vojno v Ukrajini uporabljajo kot izgovor za zatiranje pravic.
Na referendumu podpora evropski poti
Hkrati je v prvem krogu predsedniških volitev oktobra potekal referendum o približevanju Moldavije Evropski uniji, pri čemer je vpis članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo podprlo 50,38 odstotka, proti pa je bilo 49,62 odstotka udeležencev referenduma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje