Na stadionu naj bi se zbralo več kot 200.000 ljudi, a številke ni mogoče preveriti. 69-letni predsednik je desettisočim ljudem z ruskimi zastavami obljubil, da bo Rusija v Ukrajini "absolutno uresničila vse načrte", ki jih imajo. Na shodu je bilo veliko sloganov, kot sta "za svet brez nacizma" in "za našega predsednika". Po Putinovih besedah so ruski vojaki v Ukrajini prikazali enotnost Rusije. "Takšne enotnosti že dolgo nismo imeli," je dejal.
Putin je med drugim dejal, da je Rusija morala posredovati v Ukrajini, češ da so ZDA to državo uporabljale za grožnje Rusiji in je ta morala braniti rusko govoreče ljudi v Ukrajini pred "genocidom". Kijev obtožbe o genocidu označuje za nesmiselne.
Putinov govor je prenašala državna televizija, a je bil prenos za kratek čas prekinjen, televizija pa je začela predvajati vnaprej posnete domoljubne pesmi, preden se je prenos obnovil. V Kremlju pojasnjujejo, da je bil razlog za prekinitev prenosa tehnična težava na strežniku, poroča Reuters.
Govor sta imela tudi moskovski župan Sergej Sobjanin in znana televizijska voditeljica Margarita Simonjan. BBC poroča, da so državni uslužbenci dejali, da jim je bilo naročeno, naj se udeležijo dogodka.
Pouk o domoljubju
Medtem pa so v šolah učitelji pripravili pouk o "krimski pomladi". Poseben pouk za dijake in učence, poimenovan "moja država", se je sicer začel na začetku marca. Udeležencem so zavrteli videonagovor Putina z dne 21. februar, v katerem je predsednik podrobno predstavil svoje videnje zgodovine Ukrajine.
Ministrstvo za izobraževanje je šolam poslalo dopis, v katerem pravijo, da bi moral biti pouk za učence, stare od 12 do 15 let, osredotočen na "junake našega časa", kot tak pa naj bi jim "pomagal oblikovati stabilno in utemeljeno razumevanje občutja domoljubja".
Učence v skladu z dopisom posedijo v krog, nato pa poslušajo razlage o o tem, kako so ideje "dolžnosti, dostojanstva in domoljubja neločljivo povezane s konceptom podvigov in junaštva".
Učitelji nato učencem pokažejo video, ki kaže, da ljudje z vojaškimi vlogami verjetneje postanejo junaki kot drugi ljudje.
V ločenem videu otrokom v šolah prikazujejo uradno rusko različico dogodkov, povezanih s priključitvijo Krima. Prikazuje recimo dva uniformirana najstnika s Krima, ki pravita, da sta pohvalila priključitev oziroma "krimsko pomlad".
Ne strinjajo pa se vsi s takšnim pristopom do učencev. V Moskvi je ena od učiteljic iz nasprotovanja vzela dopust na ta dan. "Ne strinjam se s tem, da se zgodovino uporablja za propagandno. Mislim, da je to nevarno, saj ima veliko otrok sorodnike v Ukrajini. To lahko privede do konflikta med otroki," je dejala učiteljica, ki je hotela ostati neimenovana, poroča BBC.
Veliko njenih kolegov pa se s takšnim poukom vendarle strinja. Eden od njih je tako dejal, da se z njim strinjajo tudi učitelji, "ki imajo sorodnike pod bombami".
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o dogajanju v Ukrajini smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom. Svoje mnenje o dogajanju v Ukrajini lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih tukaj.