Po začasnih volilnih izidih, ki jih je sporočila državna volilna komisija, so socialdemokrati prejeli 19,5 odstotka glasov volivcev, Domovinska unija pa 17,8 odstotka. Na tretje mesto se je uvrstila lani ustanovljena populistična stranka Nemuno Aušra pod vodstvom Remigijusa Žemaitaitisa, ki je osvojila 15 odstotkov glasov. Tako socialdemokrati kot Domovinska unija so že pred volitvami izključili možnost povolilnega sodelovanja z Žemaitaitisom, ki je v kazenskem postopku zaradi antisemitskih izjav.
V prvem krogu, v katerem je bila volilna udeležba 52,1-odstotna, so volivci odločali o 70 sedežih v parlamentu po proporcionalnem volilnem sistemu. Čez štirinajst dni pa bodo glasovali še o 71 neposrednih poslanskih mandatih.
Nakazuje se menjava oblasti
Možnosti glede sestave vladajoče koalicije v tej baltski državi bodo tako znane šele po drugem krogu volitev. Malo pa je verjetno, da bi se na oblasti obdržala trenutna vladajoča koalicija, saj je od dveh koalicijskih partneric Domovinske unije samo eni, Gibanju liberalcev (LS), s 7,7 odstotka glasov uspelo prestopiti petodstotni parlamentarni prag. Liberalna Stranka svobode (LP) je prejela le 4,5 odstotka glasov.
Socialdemokrati in levosredinska stranka Demokrati za Litvo, ki je prejela 9,3 odstotka glasov, so na drugi strani že napovedali, da nameravajo sestaviti vlado, je sporočila vodja socialdemokratov Vilija Blinkevičiute. Vendar pa za to potrebujejo še najmanj eno koalicijsko partnerico.
Premierka Šymonite je sicer dejala, da je še prezgodaj govoriti o tem, katera stranka bo prva imela priložnost sestaviti vlado. "To bi še vedno bili lahko tako socialdemokrati kot Domovinska unija," je dejala.
Litva odločno podpira Ukrajino
Izidi glasovanja so potrdili predvolilne ankete, ki so kazale na možnost menjave vlade v Litvi. To bi predvsem pomenilo notranjepolitične spremembe, kar zadeva zunanjo in varnostno politiko, pa bo baltska država najverjetneje ostala usklajena z EU-jem in Natom ter še naprej odločno podpirala Ukrajino.
Litva ima sicer stabilno gospodarsko rast in nizko inflacijo, kljub temu pa so ljudje precej nezadovoljni, piše Deutshe Welle. "To nezadovoljstvo je povezano z več krizami in pretresi in ga ne morejo nadomestiti niti pozitivni gospodarski kazalci," je dejal politični analitik Rima Urbonaite. Mnogi še vedno zamerijo vladi Šymonite, ker je med pandemijo covida-19 sprejela stroge ukrepe, podjetjem pa ni ponudila dovolj pomoči. Kritiki vladi očitajo tudi slabo ravnanje s prebežniki, ki prihajajo v Litvo iz Belorusije.
Predsednik države Gitanas Nauseda, ki je bil na ta položaj izvoljen maja, naj bi menjavo oblasti podpiral.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje