Prebežniki v Beogradu. Foto: EPA
Prebežniki v Beogradu. Foto: EPA

Poleg tega so uvedli prekrškovne postopke proti več desetim hotelom in ponudnikom drugih namestitev, pa tudi štiri kazenske ovadbe zaradi domnevnega tihotapljenja.

V Srbiji je bilo zadnje mesece več podobnih akcij, predvsem v Vojvodini, kjer je največ tistih, ki želijo nezakonito prestopiti mejo z Madžarsko in nadaljevati pot proti zahodu. "Poskrbeti želimo, da bi prebežnike namestili v sprejemne centre, ki so zanje namenjeni, da bi imeli vsi, ki se selijo, primerne dokumente in da bi bilo med prebežniki čim manj sporov," je dejal Dragan Vasiljević, namestnik policijskega direktorja.

Večinoma prihajajo iz Sirije, Pakistana in Afganistana, vse več iz Turčije. Najdeno orožje, ki izvira iz Srbije ali Kosova in ki meče slabo luč na vse prebežnike, pa pripada članom tihotapskih, kriminalnih združb, ki obstajajo že dolgo in med katerimi se pojavljajo spopadi.

Rados Djurović, direktor beograjskega centra za zaščito in pomoč prosilcem za azil, je dejal: "Bojujejo se za ozemlje, s katerega tihotapijo. Med nekaterimi združbami se dogaja krvno maščevanje. Ne spopadajo se novi prebežniki, teroristi in nasilneži."

V preteklih mesecih je bilo več poročil o streljanjih, eksplozijah, tudi s smrtnimi žrtvami in ranjenimi prebežniki. Nekateri so postali del umazanega posla, ta pa je še bolj dobičkonosen tudi na račun Madžarske, ki se je sicer zavarovala z dvojno žično ogrado. A kljub temu vsak dan opazijo do 1500 poskusov nezakonitega prečkanja meje.

Djurović je dodal: "Madžarske oblasti vsak dan nezakonito vrnejo v Srbijo po 700 ljudi. Dobesedno preženejo jih. Ti ljudje znova padejo v kremplje tihotapcev, ki od njih znova zahtevajo plačilo. In tako so v začaranem krogu."

V srbskih sprejemnih centrih je trenutno približno 3500 prebežnikov, a številni na priložnost še vedno čakajo na prostem, ob mejah, pa tudi drugod, denimo v Beogradu.

V Srbiji povečanje števila prebežnikov