Borrell je srbskega predsednika Vučića in kosovskega premierja Albina Kurtija v Bruselj povabil na pogovore o predlogu Evropske unije za normalizacijo odnosov med državama. "Oba voditelja bom zaprosil za močno podporo, da bi se izognili kakršnemu koli stopnjevanju razmer, in ju vprašal, ali resno mislita s predlogom, ker je to edina rešitev za normalizacijo odnosov. Šli smo iz krize v krizo. Zdaj je čas za umiritev in konstruktivno delo," je izjavil Borrell v četrtek ob robu vrha EU-ja.
Vučić je pretekli mesec izrazil pripravljenost za uveljavitev sporazuma, v četrtek pa je sporočil, da v Bruselj ne bo prišel, dokler na severu Kosova ne bodo vzpostavili skupnosti srbskih občin.
"Povabite me na turistični obisk, a me ne zanima. V Bruslju sem bil dvestokrat. Če me vabite, me obvestite, da so vzpostavili skupnost srbskih občin. Ko bodo storili to, bom prišel na pogovore o vsem drugem," je dejal po poročanju srbske nacionalne televizije RTS.
Posebno ureditev za srbsko skupnost na Kosovu predvideva tudi predlog EU-ja za normalizacijo odnosov med Srbijo in Kosovom. Sporazum po pisanju mreže Radio Svobodna Evropa, ki je dobila vpogled v dokument, omenja tudi vzajemno podporo med državama v procesu evropskih integracij, ne omenja pa eksplicitno medsebojnega priznanja ali članstva Kosova v Združenih narodih, pri čemer vztraja Kosovo. Od Srbije sicer zahteva, da ne ovira članstva Kosova v mednarodnih organizacijah.
Srbski poslanci: Srbija ne sme priznati Kosova
O sporazumu so pretekla četrtek in petek razpravljali poslanci srbskega parlamenta na izrednem zasedanju o Kosovu. Glavno sporočilo tako koalicije kot opozicijskih poslancev je bilo, da Srbija ne sme priznati Kosova niti se ne sme strinjati z njegovim sprejetjem v Združene narode.
Nekdanji srbski predsednik in vodja zunajparlamentarne Socialdemokratske stranke Boris Tadić je v četrtek v pogovoru za televizijo N1 Srbija predlog v obliki, kakršno omenjajo mediji, označil za nesprejemljiv in dodal, da EU izsiljuje Srbijo. "Domnevajmo, da bo Vučić sprejel ta predlog. Kdo bo potem hotel, da vstopimo v EU, kdo bo glasoval za vstop v EU, ki izsiljuje Srbijo? Za to imamo že zdaj manj kot 50-odstotno podporo," je izjavil Tadić. Meni, da bi bilo ob morebitni tihi privolitvi Beograda v vstop Kosova v Združene narode popolnoma nepomembno, ali bo Srbija formalno priznala Kosovo kot neodvisno državo.
Priština predlog EU-ja za normalizacijo odnosov načelno sprejema, a se še vedno izogiba vzpostavitvi skupnosti srbskih občin. Kurti je kot enega od pogojev za njeno vzpostavitev navedel, da ta ne bi mogla imeti izvršnih pooblastil, in dodal, da bi jo vzpostavili po medsebojnem priznanju Srbije in Kosova.
Vzpostavitev skupnosti srbskih občin na Kosovu sicer določa bruseljski sporazum iz leta 2013, Priština pa tega ne uresničuje, kar je ena od glavnih ovir za normalizacijo odnosov med državama.
Voditelji držav članic EU-ja so obe državi v četrtek pozvali k spoštovanju vseh sporazumov, ki sta jih doslej sklenili v okviru dialoga o normalizaciji odnosov pod okriljem EU-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje