Krajišnik je bil okužen z novim koronavirusom. V banjaluško bolnišnico je bil, potem ko se mu je stanje poslabšalo, s pljučnico sprejet konec avgusta, do smrti pa je bil priključen na medicinski ventilator, so sporočili v tamkajšnjem univerzitetnem kliničnem centru.
Nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov so aprila 2000 prijeli francoski vojaki iz sestave mednarodnih mirovniških sil v Bosni in Hercegovini. Na Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije je bil obtožen za genocid in etnično čiščenje v BiH-u.
Zaradi vojnih zločinov obsojen na 20 let zapora
Haaško sodišče je leta 2006 odločilo, da je Krajišnik kriv iztrebljanja, umorov, pregonov na rasni in verski osnovi, deportacij in nečloveškega ravnanja ter zločinov proti človeštvu. Na prvi stopnji je bil obsojen na 27 let zapora. Po pritožbi je marca 2009 na drugi stopnji sodišče v Haagu omililo kazen na 20 let zapora. Po dveh tretjinah odslužene kazni, skupaj s priporom, je bil izpuščen na prostost leta 2013. Živel je na Palah pri Sarajevu.
Krajišnik je med vojno v BiH-u veljal za tesnega sodelavca vodje bosanskih Srbov in prav tako obsojenega vojnega zločinca Radovana Karadžića. Pred prijetjem je bil tudi član predsedstva BiH-a, veljal je za konservativnega politika. Krajišnik je bil rojen v Sarajevu leta 1945.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje