Salvini avgusta 2019 ladji španske nevladne organizacije z rešenimi prebežniki ni dovolil pristati v katerem od italijanskih pristanišč. Razmere na ladji so medtem postajale vse bolj nevzdržne.
Prebežniki so se lahko izkrcali šele po odločitvi sicilskega tožilstva, ki je opravilo pregled ladje in ugotovilo, da so razmere na njej nevarne.
Salvini je ves čas trdil, da ravna v interesu Italije. Vztraja tudi, da je tedanji premier Giuseppe Conte njegovo odločitev podpiral.
Sojenje se je sicer začelo že 15. septembra, a so ga takoj preložili na danes. Tokrat je sodnik Roberto Murgia odločil le glede zaslišanja posameznih prič, sicer pa se bo proces nadaljeval 17. decembra.
Na sojenju bodo po odločitvi sodnika med drugim pričali nekdanji italijanski premier Giuseppe Conte, notranja ministrica Luciana Lamorgese, zunanji minister Luigi Di Maio, pa tudi nekdanji malteški premier Joseph Muscat in ameriški igralec Richard Gere, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
Vodja Lige je danes prišel v sodno palačo v Palermu in od tam na družbenem omrežju Twitter zapisal: "Proces, ki so ga želeli levica in privrženci nezakonitih migracij, se začenja. Koliko bo stal italijanske državljane?"
Ustanovitelj in direktor organizacije Open Arms Oscar Camps pa je novinarjem v Palermu zagotovil, da sojenje nima političnega motiva. "Reševanje ljudi ni zločin, temveč je obveznost, ne le za kapitane, ampak tudi za celotno državo," je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Senat je lani Salviniju odvzel imuniteto in tako odprl pot sojenju. Če bo obsojen, mu grozi do 15 let zapora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje