Kolumbijska vojska se z uporniki bori že štiri desetletja. Foto: EPA
Kolumbijska vojska se z uporniki bori že štiri desetletja. Foto: EPA

Pri tem je postavila pogoj, da mora predsednik Alvaro Uribe končati vojaško operacijo Patriotski načrt, usmerjeno proti upornikom, ki jo podpirajo tudi ZDA. Varnostne sile bi se morale po besedah predstavnika FARC-a Raula Reyesa umakniti iz južnih pokrajin Putumayo in Caqueta.

Vsako leto v spopadih med vojsko in FARC-om umre več tisoč ljudi, več deset tisoč pa jih mora zapustiti domove. V petek je v zadnjem nasilju umrlo devet vojakov in dva upornika.

Kolumbijska vlada si prizadeva za izpustitev 62 ujetnikov, med katerimi so tudi trije ameriški državljani in francosko-kolumbijska političarka Ingrid Betancourt. V zameno so oblasti pripravljene izpustiti prijete upornike, FARC pa poroča, da je pripravljen na izmenjavo ujetnikov, vendar opozarja, da mora vlada pri tem igrati pošteno, brez kakršnih koli pasti in trikov.

V četrtek je Reyes dejal, da se voditelji upornikov z vlado ne bodo srečali zunaj države, prav tako pa ne na nobenem območju v državi, ki je pod nadzorom vladnih sil. Drugo uporniško gibanje ELN je namreč z vlado že začelo mirovne pogovore, ti pa potekajo na Kubi.