"Danes stojim zadnjič pred vami v vojaški uniformi, potem ko sem se odločil končati svojo službo kot obrambni minister in kot poveljnik vojaških sil," je dejal v sredo. "Z vso skromnostjo se predlagam za predsednika Egipta," je nadaljeval in dodal še, da bo "vsak dan nadaljeval boj za Egipt brez terorizma".
Al Sisi je po odstavitvi islamističnega predsednika Mohameda Mursija julija lani postal najpomembnejša politična figura v državi. Po mnenju poznavalcev bo, vsaj glede na svojo priljubljenost in na to, da resnih tekmecev vsaj za zdaj ni videti, na predsedniških volitvah verjetno slavil.
Podprla ga je vojska
Podporniki vidijo Al Sisija kot človeka s trdo roko, ki bi lahko po treh nemirnih letih ustalil razmere v Egiptu. Januarja se je več tisoč Egipčanov zbiralo na shodih in ga pozivalo, naj se poteguje za predsedniško mesto. Podporo mu je izrazila tudi vojska.
Po drugi strani mu nasprotniki, še posebej borci za človekove pravice, očitajo, da je prav on odgovoren za vse hujše zlorabe v državi. Bojijo se, da Egipt z njim na oblasti tri leta po strmoglavljenju Hosnija Mubaraka čaka vrnitev avtoritarnega režima. Še posebej je del Egipta in tudi svet razburila ponedeljkova smrtna obsodba več kot 500 Mursijevih privržencev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje