Zaradi "huliganstva" jim grozi sedem let zapora, ker so v cerkvi v Moskvi izvedle performans proti dolgoletnemu ruskemu voditelju Vladimirju Putinu.
Pred sodiščem veljajo poostreni varnostni ukrepi, podporniki glasbenic pa so pred sodiščem pripravili protest in glasno vzklikali: "Svobodo za Pussy Riot!"
Odvetniki glasbenic so na sojenju prebrali njihovo izjavo, v kateri so pojasnile, da so s performansom želele izraziti svoje nestrinjanje s tem, da patriarh Ruske pravoslavne cerkve Kiril podpira vladavino predsednika Putina, kar je v nasprotju z rusko ustavo, po kateri je cerkev ločena od države.
"Sovražne do religije"
Izrekle so se za nedolžne obtožb o huliganstvu, ki naj bi ga spodbudilo "sovraštvo do religije". Ena izmed članic zasedbe je ob tem dejala, da ji je žal, če je njihovo dejanje nekatere vernike užalilo, saj z njim niso želele nikogar sramotiti. Glasbenice so še pojasnile, da so s svojo akcijo želele spremeniti Rusijo, a so morda storile "etično" napako, s katero so prizadele vernike.
Koliko časa bo sojenje še trajalo, za zdaj ni znano, je pa sodišče pripor za glasbenice podaljšalo še za pol leta.
Glasbenicam, ki so za zapahi od 4. marca, grozi sedem let zapora, če bo sodišče odločilo, da so krive huliganstva, ki jim ga očita obtožnica. Za najvišjo mogočo kazen za huliganstvo se je zavzel vrh Ruske pravoslavne cerkve, ki je zahteval, da sodišče žaljenje verskih čustev obravnava kot kaznivo dejanje in ne kot prekršek.
Sodišče je zavrnilo predlog obrambe, da bi zaradi napak med preiskavo uvedli novo preiskavo. Prav tako so se odvetniki pritožili, da so imeli premalo časa za priprave na obrambo. Nasprotovali so tudi odločitvi sodišča o podaljšanju pripora do januarja prihodnje leto in so se zaradi tega že pritožili na Evropsko sodišče za človekove pravice.
Vrsta provokativnih performansov
24-letno Marijo Aljohino, 23-letno Nadedžo Tolokonikovo in 29-letno Jekaterino Samučevič so aretirali po tem, ko so na pustni torek 21. februarja na glavnem oltarju v osrednji pravoslavni cerkvi v Moskvi, katedrali Kristusa Odrešenika, v kratkih krilih in ob ozvočenih kitarah izvedle pankovsko molitev, v kateri so Devico Marijo prosile, naj Rusijo reši Putina. Ta je sicer dva tedna pozneje na volitvah dobil še tretji predsedniški mandat.
Aktivistke so v zadnjih letih izvedle več provokativnih performansov, s katerimi so opozarjale na težaven položaj žensk v Rusiji in protestirale proti represivni Putinovi politiki.
Znani podpirajo obdolženke
Prijetje in pripor aktivistk so obsodili številne skupine za človekove pravice, znane osebnosti in borci za svobodo govora, pa tudi številne države. Vidijo ga kot del vse obsežnejšega udara na opozicijo po vnovični izvolitvi Putina za predsednika.
Sodeč po anketi ima 50 odstotkov Rusov negativen odnos do tega sojenja, 36 odstotkov pa ga podpira. Marca je 46 odstotkov vprašanih menilo, da jih je bilo zaradi storjenega treba zapreti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje