"Vlada mora razmisliti o reformah, saj so te uperjene proti državljanom," je dejal Jaroslav Zavladil, vodja sindikalnega združenja, ki je organiziralo protestni shod v češki prestolnici, kamor so se zgrnili delavci z vseh koncev države. Protestniki so vzklikali, da reforme niso reforme, ampak gre za "rop pri belem dnevu".
Vlada se mora ukvarjati še sama s sabo
Nekaj olja na ogenj je prilil češki minister za delo Jaromir Drabek, ki je dejal, da demonstracije nimajo smisla, hkrati pa je sindikate obtožil, da se niso pripravljeni pogajati z vlado. "Razumel bi jih, če se vlada ne bi želela pogajati s sindikati. A se sindikati nočejo pogajati," je dejal minister.
Češka vlada naj bi kmalu v parlament poslala sveženj reform, s katerimi želi sanirati javne finance in omejiti nadaljnje zadolževanje države. Poleg nasprotovanja sindikatov se vlada pri sprejemanju reformne zakonodaje spopada tudi z medkoalicijskimi boji in obtožbami o korupciji.
Prva splošna stavka po letu 1989?
Reforme predvidevajo zvišanje starostne meje ob upokojitvi, namenjanje dela pokojnin zasebnim skladom, dvig prispevkov za zdravstveno zavarovanje in oklestenje sredstev za socialno pomoč.
Češki sindikati so napovedali, da bodo pozvali k splošni stavki, če vlada ne bo spremenila svojih nartov z reformami. Nazadnje je v državi potekala splošna stavka leta 1989, ko je milijone Čehov protestiralo proti komunističnemu režimu.
Čeprav češki javni dolg znaša polovico evropskega povprečja, pa se pričakuje, da se bo povečal, če država ne bo sprejela ključnih reform. Vlada si je za letos zastavila cilj zmanjšanje proračunskega prmankljaja na 4,2 odstotka BDP-ja in do leta 2014 uravnoteženje proračuna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje