Francozi se s parado 14. julija vsako leto spomnijo na bitko pri Bastilji, ki je bila leta 1789 povod za francosko revolucijo. Parado na Elizejskih poljanah so si poleg francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja in njegove žene Carle Bruni ogledali še drugi politki, ki so se v nedeljo udeležili ustanovitve Sredozemske unije.
Poleg evropskih voditeljev, med katerimi je bil tudi slovenski premier Janez Janša z Urško Bačovnik (ki so jo pri evropski fotografski agenciji (EPA) poimenovali kot premierjevo ženo Silvijo), so se parade udeležili tudi izraelski premier Ehud Olmert, palestinski predsednik Mahmud Abas in sirski predsednik Bašir Al Asad. Predvsem njegova udeležba je v Franciji dvignila nemalo prahu, zaradi njega je udeležbo na paradi odpovedal tudi nekdanji francoski predsednik Jacques Chirac. Častni gost prireditve je bil generalni sekretar ZN-a Ban Ki Mun.
Brez protestov tudi v Parizu ni šlo
Letos so pred začetkom parade prav zaradi Baširjevega obiska predstavniki organizacije Novinarji brez meja organizirali proteste, na katerih so vzklikali prodemokratična gesla. Protestnike, z vodjo organizacije Robertom Menardom na čelu, je policija ustavila in jih odpeljala na hladno.
"Parada je bila sijajna"
Parada se je začela s preletom francoskih reaktivcev alpha, ki so na nebu zarisali črte v barvah francoske zastave. Nato so Elizejske poljane zasedli vojaki, na čelu parade pa je bil kontingent 300 pripadnikov mirovnih sil Združenih narodov iz 25 držav. Parada se je končala s pristankom šestih padalcev z zastavami Francije, Evropske unije in Združenih narodov na koncu Elizejskih poljan, na Place de la Concorde.
Parado je na Elizejskih poljanah spremljala navdušena večtisočglava množica, navdušenja pa ni skrival niti francoski predsednik. "Parada je bila sijajna," je Sarkozy povedal za francosko televizijo.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje