Na slavnostnem zasedanju v madžarskem parlamentu in galadogodku v madžarski državni operi so se poleg madžarskega predsednika Laszla Solyoma in slovenskega predsednika Danila Türka zbrali še predsedniki Nemčije, Avstrije, Finske in Švice, ob njih pa še visoki predstavniki Poljske, Velike Britanije in več kot 20 drugih držav.
Simbolno dejanje sprožilo niz dogodkov
27. junija 1989 sta tedanji madžarski in avstrijski zunanji minister, Gyula Horn in Alois Mock, simbolično prerezala bodečo žico na meji med Avstrijo in Madžarsko pri madžarskem obmejnem mestu Sopron. To je bilo eno prvih simboličnih dejanj, ki je nakazalo, da bi železna zavesa, ki je 40 let ločevala Evropo, postala stvar preteklosti. "Ko gledamo nazaj na celoten niz dogodkov, po pravici in zasluženo praznujemo 27. junij kot dan, ko se je končalo ločevanje Evrope. Imamo vse razloge, da praznujemo skupaj," je na posebni seji parlamenta dejal predsednik Solyom.
Türk: Padec komunizma je zmaga svobode
Na slavnostni seji je govoril tudi Danilo Türk. Dejal je, da je bil padec komunizma zmaga demokracije in svobode, ki je prispevala k uveljavitvi temeljnih etičnih načel v mednarodni politiki, predvsem pa k uveljavitvi spoznanja, da človekove pravice pripadajo vsem in vsakomur ter da imajo vsa ljudstva, velika in majhna, pravico do svobode.
Železna zavesa na Madžarskem je začela padati že maja 1989, predvsem zato, ker je bila meja v tako slabem stanju, da so celo majhne živali sprožale lažne alarme ob elektrificirani ograji. Ko sta Horn in Mock prerezala žico, so imeli celo težave pri iskanju daljšega odseka mreže, ob katerem bi se državnika lahko slikala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje