Na čelu množice, ki je zahtevala neodvisno preiskavo izginotja pod mednarodnim nadzorom, so bili starši in sorodniki pogrešanih. Študenti sicer uradno še vedno veljajo za pogrešane. Njihove družine od vlade zahtevajo tudi, naj ta preveri, ali je bila v izginotje študentov kakor koli vpletena tudi vojska, poroča BBC.
Mehiški predsednik Enrique Peña Nieto, ki je nedavno odredil novo preiskavo njihovega izginotja, je sorodnikom pogrešanih dejal, da je na njihovi strani in da si tudi sam želi priti do dna tej zgodbi. A med protestniki je veliko nezaupanja do vlade. Veliko jih je na protestu nosilo transparente z napisi "Dol s Peñem Nietom" in "Nič več izginotij in nič več smrti". Za izginotje študentov veliko ljudi krivi prav vlado.
Aktivistka proti kriminalu María Guadalupe Vicencio je dejala, da je ta protest zgled za vse Mehičane, "naj se zbudijo in naj ne bodo več tiho", poroča BBC. V mestu je sicer prišlo tudi do neredov. Protestniki so na poslopje senata metali barvo in poškodovali bližnje trgovine, policija pa je nekaj protestnikov aretirala.
So policisti študente predali narkokartelu?
Oblasti navajajo, da so v mestu Iguala v zvezni državi Guerrero na jugozahodu Mehike 26. septembra lani policisti ugrabili 43 študentov in jih izročili kriminalni združbi Guerreros Unidos. Člani tolpe naj bi jih nato umorili, njihova trupla pa zažgali, a svojci pogrešanih uradni razlagi dogodkov ne verjamejo. Kot pravijo, je bila preiskava opravljena površno in je bila prehitro zaključena.
Skupina mednarodnih strokovnjakov, ki jih je poslala Medameriška komisija za človekove pravice, je šest mesecev preverjala vladno preiskavo in ugotovila vrsto napak, poroča BBC. Kot so ugotovili, študenti niso mogli biti zažgani na smetišču v Coculi, kot je trdila vlada. Ta je namreč trdila, da so forenzični strokovnjaki med zažganimi posmrtnimi ostanki identificirali dva izmed študentov. Vladni predstavniki so dejali, da je identifikacija zelo težka, saj je ostalo po uničenju trupel zelo malo dokazov.
Izginotje in domnevni pokol študentov je postal simbol državne nesposobnosti in korupcije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje