Vasi in mesta v bližini rezervoarja je preplavilo rdeče blato. Foto: EPA
Vasi in mesta v bližini rezervoarja je preplavilo rdeče blato. Foto: EPA
Katastrofa na Madžarskem se nadaljuje

Madžarske oblasti so sporočile, da je poškodba severne stene rezervoarja sicer manjša, a so se kljub temu iz previdnosti odločili za evakuacijo okoli 800 prebivalcev.

Kolontar je eno izmed mest, ki jih je razlitje rdečega blata iz tovarne aluminija v Ajki najhuje prizadelo. V najhujši ekološki nesreči v državi je umrlo sedem ljudi, okoli 150 pa je bilo ranjenih, ko je približno 700.000 kubičnih metrov preplavilo vasi na zahodu Madžarske. Po nekaterih neuradnih podatkih, o katerih je poročal tudi posebni poročevalec za TV Dnevnik Bojan Peček, naj bi se zlilo okoli milijon kubičnih metrov rdečega blata.

Prebivalce Kolontarja, mesta najbliže rezervoarju, so začeli evakuirati ob sedmi uri zjutraj, preselili pa so jih v športno dvorano in dve šoli v mestu Ajka.

Katastrofo bi lahko preprečili
Madžarski premier Viktor Orban, ki si je v petek ogledal prizadeta območja, je dejal, da se bo poškodovana stena rezervoarja najverjetneje zrušila. V tem primeru bi lahko izteklo okoli 500.000 kubičnih metrov še bolj koncentriranega rdečega blata. Dodal je, da bi se katastrofi lahko izognili, in obljubil "najstrožje možne ukrepe". Vlada odločitve o nadaljevanju proizvodnje v tovarni aluminija ne bo sprejela pred ponedeljkom.

V zadnjih dneh se prebivalci prizadetih območij in reševalci nenehno trudijo z odstranitvijo rdečega blata, ki je poškodovalo hiše, ulice, polja in vodotoke. Aktivist Greenpeacea je prizor opisal, "kot da bi prispel na Mars".

Donava ni več ogrožena
Vse življenje v reki Marcal je izumrlo. Orban je v petek zagotovil, da reki Donavi ne grozi več večje onesnaženje in da so "stvari pod nadzorom". Rdeče blato je Donavo doseglo v četrtek, madžarske oblasti pa so v petek sporočile, da je pH-vrednost v drugi najdaljši evropski reki normalna.

Oblasti se bojijo, da bi lahko zaradi toplejšega in suhega vremena nevarni rdeči prah razneslo v atmosfero. Reševalci in prebivalci morajo zato nositi maske. Madžarski minister za okolje Zoltan Illes je potrdil, da rdeče blato, ki prekriva 41 kvadratnih kilometrov, vsebuje "visoko stopnjo težkih kovin", tudi rakotvornih. "Če bi se gošča posušila, bi veter lahko raznesel težke kovine," je opozoril.

Greenpeace je v vzorcih gošče, ki jih je vzel v četrtek, našel "presenetljivo visoke" stopnje arzenika in živega srebra. Zaznana stopnja arzenika je dvakrat višja od običajne.

Katastrofa na Madžarskem se nadaljuje