V strupenem blatu so odkrili še dve trupli, kar pomeni, da je število smrtnih žrtev naraslo na sedem.
Trupli so odkrili v bližini Devecsera, a preiskovalci menijo, da gre za pogrešana iz Kolontarja. Prav ti dve mesti sta zaradi nesreče najbolj prizadeti, saj ju je poplavilo s strupenim rdečim blatom.
Ko se bo rdeča gošča posušila, bi se lahko strupeni delci z vetrovi širili po ozračju. Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je danes opozorila, da je v strupeni gošči, ki se je izlila iz tovarne aluminija v Ajki na Madžarskem, veliko nevarnih snovi - od arzena do živega srebra.
Snovi, ki so v razlitem odpadnem rdečem blatu, so škodljive za zdravje ljudi, živali in rastline ter onesnažujejo vse segmente okolja - zrak, tla, površinske in podtalne vode. Ena izmed nevarnosti je, da se strupeno blato posuši in v obliki prašnih delcev z vetrovi širi po ozračju. Z vidika vdihovanja so za zdravje ljudi najbolj problematični arzen, žveplov dioksid in kovinski oksidi.
So pa madžarske oblasti medtem objavile, da je bila količina izlite strupene snovi manjša, kot so domnevali doslej.
Opozorilo Greenpeacea
Kemik Greenpecea Herwig Schuster je danes na Dunaju predstavil analize rdečega mulja, ki jih je organizacija vzela v torek, dan po izlitju, in dala testirati avstrijskemu uradu za okolje. Dejal je, da je količina strupov v rdeči gošči, ki je preplavila široko območje okoli tovarne na zahodu Madžarske, precej višja, kot so domnevali doslej.
Še posebej nevarne so vsebnosti arzena in živega srebra, je opozoril in hkrati obtožil madžarske oblasti, da so to skušale zamolčati ljudem in javnosti. "Zelo smo presenečeni, ker mora te podatke objavljati Greenpeace," je dejal Schuster. Dodal je še, da na tisoče hektarov zemlje na Madžarskem zdaj zagotovo ne bo več primerne za rabo. "Te vsebnosti škodljivih snovi predstavljajo dodatno dolgoročno tveganje za ekosisteme in pitno vodo v okolici," je še povedal.
Madžarska zmanjšuje pomen
Madžarske oblasti so medtem znižale ocene količine izlite strupene snovi iz zadrževalnikov tovarne. Izlilo naj bi se od 600.000 do 700.000 kubičnih metrov strupene snovi, medtem ko so doslej ocenjevali, da je izteklo okoli milijon kubičnih metrov gošče.
Kljub temu to pomeni, da je v okolje izteklo skoraj toliko strupenih snovi, kolikor je v okolje izteklo nafte ob nesreči britanske naftne ploščadi BP v Mehiškem zalivu; te je bilo za okoli 200 milijonov galon oz. okoli 757.000 kubičnih metrov.
Madžarski minister za notranje zadeve Sandor Pinter medtem vztraja, da ni nobene nevarnosti za biološko ali ekološko katastrofo v reki Donavi, saj naj bi raven alkaličnosti iz razlite gošče upadla.
Minister je na novinarski konferenci zatrdil še, da razlitje (vsaj za zdaj še) ne ogroža pitne vode, vladna predstavnica Anna Nagy pa je ob tem dodala, da razlitje ne bo imelo nikakršnih posledic na oporečnost hrane.
Slovenska vlada je sprejela sklep, da bo Madžarski za ukrepanje ob nesreči v tovarni aluminija v okviru mehanizma civilne zaščite Evropske unije ponudila pomoč strokovnjaka. Madžarska je za pomoč zaprosila prek Centra za spremljanje in obveščanje Evropske komisije. Napotitev strokovnjaka za izvajanje zaščite, reševanja in pomoči ob nesrečah z nevarnimi snovmi bo izvedla Uprava za zaščito in reševanje, ki bo pokrila tudi stroške pomoči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje