V racijah je sodelovalo več kot sto policistov. Foto: Reuters
V racijah je sodelovalo več kot sto policistov. Foto: Reuters
Nemčija
Racije so potekale po vsej državi. Foto: Reuters
V Nemčiji iščejo podpornike skrajnežev

Tarča preiskave je islamistična skupina Resnična vera, ki jo sumijo podpore skrajnežem iz Islamske države in spodbujanja sovraštva. Racije so sledile, potem ko so oblasti prepovedale delovanje omenjene skupine.

Policisti so preiskali več kot 200 stanovanj in uradov članov ter privržencev skupine Resnična vera na zahodu države in v Berlinu. Po obveščevalnih podatkih je okoli 140 članov skupine odšlo v Sirijo in Irak, da bi se pridružili Islamski državi.

Tiskovna predstavnica nemškega notranjega ministrstva je Resnično vero opisala kot mobilizacijsko mrežo za Islamsko državo, čeprav za zdaj ni dokazov, da bi skupina sama pripravljala ali načrtovala teroristične napade.

Resnična vera je salafistična skupina. Salafisti verjamejo v tradicionalno razlago islama na podlagi šeriatskega prava. Pred časom je skupina sprožila sporni projekt razdelitve 25 milijonov izvodov Korana v Nemčiji.

"Sporočilo radikalni islamistični sceni je jasno: ne bomo dopuščali fanatikov, ki skušajo radikalizirati mlade in jih poslati v džihad," je dejal Peter Beuth, notranji minister zvezne dežele Hesse, kjer so tudi potekale racije.

Radikalizacija mladih
Notranji minister Thomas de Maiziere je na novinarski konferenci v Berlinu svojo odločitev o prepovedi delovanja skupine Resnična vera in njene akcije razdeljevanja Koranov pojasnil s tem, da je skupina "pod pretvezo širjenja islama in domnevno neškodljivega razdeljevanja prevodov Korana širila sovražna sporočila in radikalizirala mlade".

Po ministrovih besedah je po sodelovanju pri razdeljevanju Koranov v Sirijo in Irak, kjer so se pridružili terorističnim skupinam, odšlo 140 mladih. "Sistematično vplivanje na naše osnovne vrednote se ne sklada z domnevno svobodo veroizpovedi," je še poudaril.

Nekaj sto članov Resnične vere je razdelilo svet na dva dela, zagovarja sovraštvo ter poveličuje smrt in terorizem, je še dejal de Maiziere. "Ne želim, da se iz Nemčije izvaža terorizem." S prepovedjo Resnične vere je, kot je dejal, želel dati pomemben znak v boju proti islamističnemu terorizmu in posameznikom, ki zlorabljajo vero za širjenje skrajne ideologije in podporo terorističnim organizacijam.

"Nemčija je utrjena demokracija. V naši družbi ni prostora za radikalne in na nasilje pripravljene islamiste," je dejal.

Vodje skupine Ibrahima Abou-Nagieja sicer ni v Nemčiji. Po navedbah varnostnih virov naj bi bil v Maleziji, kjer naj bi skupina načrtovala sprožitev podobne pobude. Deluje že v 15 državah, med drugim v Franciji, Veliki Britaniji, Avstriji, Bahrajnu in Braziliji.

V Nemčiji iščejo podpornike skrajnežev