Žarišče prvega potresa je bilo okoli 500 kilometrov jugozahodno od pokrajine Banda Ačeh na severu Sumatre na globini 33 kilometrov. Ameriško geološko središče je magnitudo najprej ocenilo na 8,9 in jo nato popravilo na 8,6.
Čez dve uri se je ponovno streslo in drugi potres je imel magnitudo 8,3. Žarišče je bilo 16 kilometrov pod oceanskim dnom in 615 kilometrov od Banda Ačeha. Sledila sta še dva močnejša popotresna sunka.
Tihooceanski center za opozorila pred cunamiji je takoj izdal opozorilo pred cunamiji. Po drugem potresu je sledilo še eno opozorilo, ki pa so ga medtem za območje Indijskega oceana preklicali. Preklic je sporočila tudi Indija, češ da je nevarnost cunamija že minila.
Poročil o žrtvah ni
Indonezijski geofizični urad je sporočil, da so zahodno in severno od Bande Ačeha zaznali zvišanje gladine morja do en meter.
Pokrajina Banda Ačeh je bila med najbolj prizadetimi območju po katastrofalnem potresu in cunamiju konec decembra 2004, ko je umrlo več kot 230.000 ljudi, samo v Banda Ačehu 170.000.
Indonezijske oblasti so že poslale reševalne ekipe na območje, od koder poročajo o paničnih prebivalcih, ki so zapuščali svoje domove in se v strahu pred cunamijem odpravili na višje ležeča območja. Električni tok je prekinjen. Za zdaj ne poročajo o žrtvah in gmotni škodi.
"Potres je bilo močno čutiti. Elektrike ni. Pojavljajo se prometni zamaški na poti proti višje ležečim delom. Od povsod se slišijo sirene in molitve iz mošej," je povedala tiskovni predstavnik indonezijskega kriznega urada Sutopo.
Indonezijski predsednik Susilo Bambang Judhojono je dejal, da ni nevarnosti cunamija, vendar so vseeno v pripravljenosti. Sam ni prejel poročil o žrtvah in gmotni škodi.
Horizontalno gibanje potresa
Tajska, kjer so tudi čutili potres, je pred preklicom izdala opozorilo pred cunamiji za šest južnih pokrajin ob obali Andamanskega morja - Puket, Krabi, Ranong, Pang Nga, Trang in Satun. Jug Tajske je priljubljena turistična točka in v cunamiju leta 2004 je bil med 5.000 žrtvami na Tajskem veliko turistov.
Na Andamanskih in Nikobarskih otokih, ki spadajo pod Indijo, so na višje ležeče dele evakuirali nekaj tisoč ljudi, saj so pričakovali, da tudi do štiri metre visoke valove. Območje so sicer dosegli okoli pol metra visoki valovi.
Strokovnjakinja britanskega geološkega inštituta Susanne Sargeant je pojasnila, da so bili cunamiji tako majhni zato, ker je bilo gibanje potresa horizontalno in ne vertikalno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje