Svojci žrtev, ki so bile namenjene na slovesnost v Katinski gozd na zahodu Rusije, da bi se poklonili - kako simbolično - prav tisočim Poljakov, ki so padli pod ruskimi streli, prihajajo v Moskvo, kamor so prepeljali posmrtne ostanke žrtev, kjer bo stekel proces identifikacije.
Putin: To je tudi ruska tragedija
Ruski premier Vladimir Putin, ki je osebno na kraju nesreče v bližini mesta Smolensk tolažil pretresenega poljskega premierja Donalda Tuska, je izjavil, da bo sam nadzoroval preiskavo o nesreči. "Vse, kar je v naših močeh, moramo narediti, da bi v čim krajšem času ugotovili pravi vzrok za to tragedijo. Tudi za Ruse je to tragedija. Čutimo vašo bolečino," je dejal Putin, sicer tradicionalni nasprotnik Poljakov. Na kraj nesreče so prišli tudi poljski vojaški preiskovalci, ki bodo sodelovali z ruskimi kolegi.
Poljska za hip obstala
"Umrla je elita naroda," je tragedijo v soboto komentiral nekdanji predsednik Poljske Lech Walensa. Izrazi sožalja prihajajo z vsega sveta, številni državniki pa so Lecha Kaczynskega označili za gorečega domoljuba in neutrudega borca za lastne ideje, njegovo smrt pa za veliko izgubo tako za Poljsko kot za Evropo.
Poljska z družena v žalosti
Čeprav je umrli poljski predsednik veljal za sporno osebnost, se je Poljska združila v žalosti. Že v soboto so se tako po državi vrstila bogoslužja, Poljaki pa so pred predsedniško palačo in na mestne trge prinašali cvetje ter prižigali sveče. Uradna žalna slovesnost bo danes.
Premier Tusk, ki je že v soboto prišel na kraj nesreče, kot tudi brat dvojček pokojnega predsednika Jaroslaw Kaczynski, je dejal, da je bila sobotna tragedija "najbolj tragični dogodek v povojni zgodovini Poljske".
Poljaki so se združili v žalovanju. Zunanji minister Radek Sikorski je dejal: "Vsi smo popolnoma pretreseni in v šoku. Nekateri so se zatekli k molitvi, drugi samo jočejo. Ne bi mogli doživeti bolj tragičnega, strašnega in grenkega naključja, kot je bilo to, da je bil predsednik z delegacijo na poti na komemoracijo na kraj, na katerem je bilo ubitih 20.000 poljskih častnikov. In na tej poti je umrl sam, umrli so njegova žena, vojaški vrh, poslanci, guverner centralne banke. To je preprosto zunaj meja verjetnega in dojemljivega."
Nekdanji poljski predsednik Aleksander Kwašniewski pa je dejal: "To je neverjetno - ta tragični, prekleti Katin. Težko je doumeti, kaj se je zgodilo. Kar mravljince dobim."
Izrazi sožalja z vsega sveta
Poljski so sožalje izrazili Evropska unija, Združeni narodi, Združene države Amerike in številni evropski voditelji, med njimi slovenski predsednik Danilo Türk, premier Borut Pahor in drugi predstavniki slovenskega političnega vrha.
Preiskovalci so že v soboto identificirali truplo predsednika Kazcynskega, našli pa so tudi obe črni skrinjici. Vzrok za nesrečo uradno še ni znan. Med vzroki zanjo omenjajo napako pilota, ki je ob stiku z drevesi (pristajali so v gosti megli) izgubil nadzor nad letalom, oziroma vremenske razmere in pilotovo vztrajanje pri pristanku. Letalo naj bi namreč padlo po četrtem poskusu pristanka. Neuradne informacije pravijo, da naj bi pilotu svetovali, da zaradi megle pristane v Minsku, a je to možnost zavrnil. Znano je, da so bili umrli na poljskem predsedniškem letalu tupoljev 154 namenjeni na slovesnost ob 70. obletnici pokola v Katinskem gozdu.
Med žrtvami predstavniki političnega vrha
Med 97 umrlimi v sobotni tragediji pri Smolensku v Rusiji so:
- predsednik države Lech Kaczynski,
- prva dama Maria Kaczynska,
- guverner poljske centralne banke Slawomir Skrzypek,
- načelnik generalštaba Poljske vojske Franciszek Gagor,
- vodja predsednikovega kabineta Wladyslaw Stasiak,
- namestnik zunanjega ministra Andrzej Kremer,
- podpredsednik parlamenta Jerzy Szmajdzinski,
- pomočnik obrambnega ministra Stanisław Komorowski,
- predsednik olimpijskega komiteja Piotr Nurowski,
- pomočnik ministra za kulturo Tomasz Merta,
- vodja sveta za nacionalno varnost Mariusz Handzlik,
- vodja inštituta, ki preiskuje nacistične in sovjetske zločine nad Poljaki, Janusz Kurtyka.
Kaczynski že imel slabo izkušnjo s tupoljevim
"Usodno letalo" tupoljev Tu-154 je bilo letalo sovjetske izdelave v lasti poljske vlade, a je bilo staro že več kot 20 let. Da bi bila stvar še bolj tragična, so menda poljski politiki v zadnjem času večkrat opozorili na to, da je treba letala posodobiti. Prav predsednik Kaczynski je imel že leta 2008 slabo izkušnjo s tem letalom in je dobil nekaj odrgnin, ko so težave s krmiljenjem otežile njegov pristanek v Mongoliji.
A vodja ruskega podjetja Aviakor, ki skrbi za vzdrževanje letal, je po nesreči zatrdil, da je bilo letalo povsem primerno in sposobno za letenje, decembra pa so na njem opravili tudi celovit pregled.
Nesreča ne bo imela vpliva na finančno stabilnost
Gospodarski strokovnjaki medtem opozarjajo, da tragedija zelo verjetno ne bo imela večjega vpliva na poljske finančne trge. "Čeprav gre nedvomno za tragični dogodek, menimo, da ne bo ogrozil politične in finančne stabilnosti Poljske," so sporočili iz Goldman Sachsa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje