V poplavljenem Pakistanu se prebivalci dobesedno mečejo na reševalne helikopterje, da bi se tako rešili iz poplavljenih vasi.
Vremenska napoved je namreč neoptimistična: močno deževje naj bi se v prihodnjih dneh samo še okrepilo, z njim pa se stopnjujeta tudi trpljenje in jeza ljudi, poroča Reuters.
Največ gneva je trenutno deležen predsednik Zardari, ki se je odločil sredi poplav odpotovati na obisk v London in Pariz. Na kritike se je odzval z argumentom, da se je premier povsem sposoben sam ukvarjati s krizo. "Doma je nekdo od vodilnih ... Parlament zaseda, senat zaseda, to je premierjeva zadolžitev in on svojo zadolžitev opravlja," je Zardari povedal za BBC.
"Predsednik za polovični čas"
Ameriške oblasti, ki se še kako zavedajo, kakšne posledice je imel njihov uničujoči orkan Katrina na priljubljenost nekdanjega predsednika Busha, so izrazile zaskrbljenost, ker Zardari zavrača pozive k vrnitvi domov. V Veliki Britaniji se je medtem zbralo okoli sto Pakistancev, ki so protestirali pred kongresnim centrom, kjer naj bi imel Zardari govor. Na nekem letaku, ki je jedrnato povzemal občutke žrtev poplav, je bilo mogoče prebrati: "Zardari, predsednik za polovični čas!"
Pakistanska vlada je pod pritiskom že zaradi vrste težav, s katerimi se spopada država. Uporniki še vedno predstavljajo veliko varnostno grožnjo, revščina in korupcija pa sta razširjeni po vsej državi. Čeprav je Zardari letos večino svojih pooblastil predal premierju Jusufu Razi Gilaniju, pa ima še vedno velik vpliv, njegova pot v Evropo v času, ko je del države dobesedno potopljen, pa je še dodatno spodkopala vero v civilno vlado.
Hud udarec za gospodarstvo
Vojska, s katero je Zardari večkrat prišel navzkriž, vlada Pakistanu že več kot polovico njegove zgodovine in je zdaj na čelu reševalnih akcij, s tem pa še dodatno krepi mnenje, da vlada ne more reševati večjih kriz.
Zadnja naravna katastrofa je do zdaj zahtevala več kot 1.600 življenj, prizadela pa je kar 12 milijonov ljudi. Poplave so zadale tudi hud udarec pakistanskemu gospodarstvu, ki temelji na kmetijstvu.
Po besedah predstavnikov Združenih narodov, katerim poplavljena infrastruktura reševanje močno ovira, se razmere še slabšajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje