Naftne rafinerije so tako ta teden zaprte, na stotine bencinskih črpalk je ostalo brez goriva, stavkajo pa po vsej državi, poroča BBC.
Sarkozy pravi, da je reforma "nujna" in da "ji je Francija zavezana". Senat naj bi o reformi glasoval še ta teden, a obenem so protesti napovedani v več kot 200 mestih.
V kraju Deauville, kjer poteka rusko-nemško-francoski vrh, se je Sarkozy odzval na nove proteste in napovedal, da bo zatrl protestnike, ki napadajo policijo. Glede blokade rafinerij je dejal, da pomanjkanje naftnih derivatov "ne more obstajati v demokraciji, kjer si ljudje želijo delati".
Znova je ponovil, da je njegova dolžnost, da uveljavi pokojninsko reformo, kljub stavkam po vsej državi in nasilnim protestom.
Francoska vlada hoče dvigniti upokojitveno starost s 60 na 62 let, polno pokojninsko starost pa s 65 na 67. A ta načrt je v javnosti izjemno nepriljubljen in levičarski senatorji so vložili na stotine amandmajev v poskusu zavlačevanja glasovanja. Čeprav naj bi bil po prvotnih načrtih zakon sprejet v sredo, pa nekateri menijo, da bi razprava lahko trajala do konca tedna.
Francozi stavke podpirajo
Danes v Franciji poteka že šesti dan protestov od septembra, zaradi česar spet pričakujejo zastoje v zračnem in železniškem prometu, moten pa bo tudi pouk v šolah. Polovico poletov s pariškega letališča Orly so tako že odpovedali.
Množičnih protestov se je po podatkih oblasti do opoldneva udeležilo 480.000 ljudi, kar je nekoliko manj kot na protestih ob koncu tedna, ko se je zbralo pol milijona udeležencev.
Po zadnji javnomnenjski anketi 71 odstotkov vprašanih stavkajoče podpira, čeprav stavke vse bolj vplivajo na vsakdan Francozov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje