To so besede Inne Demchenko, Ukrajinke, ki živi v Sloveniji že peto leto, in je ena izmed podpornikov, ki so v četrtek pred ukrajinsko ambasado v Ljubljani podprli upornike v Kijevu.
"V okviru dogodkov, ki se dogajajo v Ukrajini od konca novembra lani, smo se dogovorili, da bomo na ta način podprli protestnike, saj drugega iz tujine za našo državo ne moremo narediti."
Vladna propaganda
Dogodke v domači državi spremlja večinoma na spletu. "Tudi sorodniki in prijatelji spremljajo novice na spletu, saj v Ukrajini na televiziji promovirajo le propagando. Tam ne pokažejo, kaj se dogaja. Pokažejo, da je bil stik policije s študenti in koliko policistov je v bolnišnici, ker so jih pretepli uporniki. Tisti, ki vedo, kaj se dogaja, gledajo novice na spletu."
Inne Demchenko, ki jo je v Slovenijo pripeljala ljubezen, pravi, da se v Sloveniji ne zavedamo, kako dobro živimo. "Ukrajinci si želimo demokratično državo brez korupcije. Korupcija je povsod. Ko smo bili na obisku pri očetu v Ukrajini, je zbolela hči. Šli smo v bolnišnico na infekcijski oddelek. Tam je bilo 30 otrok, na oddelku pa so imeli le en termometer in nekaj povojev. To je neverjetno. Vse moraš plačati."
Gre za osnovne človekove pravice
Diplomirana komunikologinja in prevajalka iz francoščine se zaveda, da bo dogovor med predsednikom Viktorjem Janukovičem in opozicijo izredno težek. "Zdaj gre za osnovne pravice, da lahko voliš, da lahko poveš, da je predsednik slab. Gre za osnovne vrednote, nekje v ozadju je morda kaj drugega. V Ukrajini je tako velika korupcija, da, recimo, če mož ne bo zdravniku prinesel denarja, bo ženska rodila na hodniku. Vem, da to težko razumete, a to je čisto drugi svet, ki je narejen za pet odstotkov poslancev in njihove družine."
"Vladna propaganda je naredila svoje"
Prav tako verjame, da v ozadju protestov niso ekonomski interesi. "Ne gre za ekonomsko ozadje, res, gre za osnovne človekove pravice. Vi greste lahko ven in protestirate. V Ukrajini pa te lahko po 16. januarju, če je na javnem mestu zbranih več kot pet ljudi, aretirajo. Če je kolona narejena iz petih avtomobilov, ki vozijo zelo skupaj, vam lahko za dve leti odvzamejo vozniško dovoljenje. Če po ulici hodite v maski, ogrožate javni red in mir, in greste lahko že zaradi tega v zapor."
Kot glavni motiv za to, da so Kijev preplavile množice ljudi, vidi tudi v tem, da se je Ukrajina oddaljila od EU-ja. "Ko je bil Janukovič še predsedniški kandidat, je kot svojo prednostno točko omenjal povezovanje z Evropsko unijo ter nadaljnje prijateljstvo z Rusijo. Televizijska propaganda je delovala v to smer, da pokaže, da gremo naprej v Evropo. Tudi tisti, ki niso hoteli v Evropo, so začeli verjeti v to. Propaganda je pač naredila svoje. Ko bi morali konec novembra podpisati pridružitveni sporazum v Vilni, je Janukovič dejal, da mi nič ne bomo podpisovali, saj za nas to ni ekonomsko ugodno, zato se bomo pridružili Rusiji. Nekaj deset študentov, ki nimajo več sovjetske filozofije sužnjev, je odšlo na cesto. Policija je miroljubne protestnike 30. novembra pretepla. Naslednji dan je bilo na ulicah več tisoč ljudi."
Uporniki Majdan, država Antimajdan
Inne Demchenko je pojasnila, da so med podporniki tudi t. i. plačanci, in sicer zato, ker se ljudje bojijo. Opozicija je oblikovala gibanje z imenom Majdan, kot Ukrajinci pravijo Trgu neodvisnosti. "Obstaja tudi Antimajdan. To so ljudje, ki jim država plača 25 evrov na dan, da pridejo na proteste. Organizirajo jim tudi avtobuse. Na proteste pridejo, ker se bojijo, da bodo izgubili službo, zato si tudi ne upajo na bolniški dopust. Tisti, ki delajo za državo, gredo na proteste brezplačno, da ne izgubijo službe, brezposelni z vzhodnega dela Ukrajine pa gredo z veseljem v Kijev. Na koncu pa jim sploh ne želijo plačati."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje