Če bo zapornica popustila, provinci grozi podobno uničenje, kot je že pustošilo v pokrajini Hiber Pahtunkva na severozahodu države in dolini Svat, kjer reševalci še vedno niso uspeli doseči okoli 600.000 ljudi, odrezanih od sveta. Zaradi slabega vremena oblasti tja ne morejo poslati helikopterjev.
Narasle vode so se v preteklih dneh razširile tudi v osrednjo oz. južno pokrajino Pundžab oz. Sind, od koder je moralo pred ujmo pobegniti več sto tisoč ljudi. Prebivalci, ki so ostali brez strehe nad glavo, so si zatočišče poiskali na vsakem suhem kosu zemlje, ki jim ga je uspelo najti, na cestah, mostovih, železniških tirih.
Urad ZN-a za usklajevanje humanitarnih zadev (Ocha) je ocenil, da so poplave v Pakistanu za to državo po obsegu hujše kot uničujoči cunami konec leta 2004, potres leta 2005 ali letošnji potres na Haitiju. V teh treh naravnih katastrofah je sicer umrlo več kot ljudi kot v poplavah, ki so do zdaj zahtevale 1.500, po nekaterih podatkih pa celo 1.600 mrtvih, a so poplave prizadele vsaj dva milijona ljudi, več kot vse tri omenjene nesreče skupaj.
Oche ocenjuje, da so poplave do zdaj prizadele 13,8 milijona ljudi, medtem ko so v preteklih dneh poročali celo o najmanj 15 milijonih prizadetih. Potres v Pakistanu leta 2005 je prizadel tri milijone ljudi, prav toliko letošnji potres na Haitiju, cunami leta 2004 pa okoli pet milijonov ljudi.
Žrtve poplav se pritožujejo, da pomoč na prizadeta območja prihaja prepočasi, svojo jezo pa s fizičnim obračunavanjem stresajo nad vladnimi uslužbenci. Oblasti trdijo, da si prizadevajo postaviti zasilna bivališča in razdeliti hrano med prizadetimi, a iz pokrajine Sind poročajo, da ni videti znakov zasilnih taborišč ali druge vladne pomoči.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje