Tony Blair (levo) je prešerno sprejel francoskega premierja Dominiqueja de Villepina. Foto: EPA
Tony Blair (levo) je prešerno sprejel francoskega premierja Dominiqueja de Villepina. Foto: EPA

Velika Britanija in Francija se morata nehati prepirati.

Dominique de Villepin, francoski premier.
Evropska krava zaradi visokih subvencij živi bolje od marsikaterega človeka v nerazvitih delih sveta.
Za kmetijstvo EU nameni skoraj polovico celotnega proračuna. Preveč, menijo Britanci; Tako naj ostane, pa menijo Francozi.

De Villepin rešitev problema terorizma vidi v ukrepanju in tesnejšem sodelovanju. Povedal je, da Francija in Velika Britanija dobro sodelujeta v boju proti terorizmu, v prihodnje pa si bosta izmenjavali tudi informacije o skrajnih islamskih pridigarjih.

Državi naj bi si izmenjavali izkušnje, pa tudi podatke, pridobljene z elektronskimi prisluškovanji. De Villepin je predlagal tudi izmenjavo informacij o zaščiti najbolj občutljivih krajev, kot so železniške postaje in letališča.

Zagotovil je tudi solidarnost in prijateljstvo Francozov z britanskim narodom, potem ko so bili odnosi med državama v zadnjem času precej slabi.

Blair obljublja dogovor o perspektivi
Državnika sta govorila tudi o evropskih temah, pri čemer je de Villepin pohvalil VB, ker se je predsedovanja EU-ju lotil v konstruktivnem duhu. Obenem je poudaril nujnost dogovora o finančni perspektivi za leta med 2007 in 2013.

Blair je ponovil, da bo za sprejem proračunske perspektive "storil vse, kar je v njegovi moči, in pri tem spoštoval stališča obeh držav". Premier je dejal še, da sta se s francoskim kolegom o rešitvi proračunske krize pogovarjala v prijateljskem vzdušju, ni pa izdal podrobnosti pogovorov.

Še druga odprta vprašanja
Odnosi med državama so bili v zadnjem času slabi, saj je Blair podprl operacijo v Iraku in velja za tesnega zaveznika ameriškega predsednika Georgea Busha, Francija pa je bila med njenimi najostrejšimi nasprotnicami. Takrat še kot zunanji minister je bil de Villepin zelo oster kritik odstavljanja režima Sadama Huseina v Iraku.

Ob vprašanju finančne perspektive sta državi druga drugo obtoževali za propad pogajanj, Pariz pa je London obtožil tudi podlih zakulisnih igric, s katerimi si je zagotovil gostiteljstvo olimpijskih iger 2012. Med spornimi vprašanji je tudi članstvo Turčije v EU-ju, kjer Francija velja za nasprotnico polnopravnega članstva, London pa zagovarja tovrstne ambicije Ankare.

Sporna delitev bruseljskega denarja
London je bil pripravljen privoliti v razpravo o ukinitvi britanskega proračunskega povračila, le če tudi Pariz privoli v reformo evropske kmetijske politike, kar pa je bilo na proračunskih pogajanjih nemogoče doseči. Medtem je Francija vsakršno razpravo o kmetijski reformi že vnaprej zavrnila. Optimisti kljub temu pričakujejo, da bo Velika Britanija v času predsedovanja EU-ju vendarle dosegla sporazum o prihodnji finančni perspektivi.

Velika Britanija in Francija se morata nehati prepirati.

Dominique de Villepin, francoski premier.