Attal je ponedeljkov obisk podkrepil z besedami, da se moč Evrope meri z močjo nemško-francoskega prijateljstva. Voditelja sicer nista skrivala različnih stališč pri nekaterih zunanjepolitičnih vprašanjih.
Ker so zadnje obdobje bolj kot skupne točke zaznamovale politične razlike med Nemčijo in Francijo, sta novoizvoljeni francoski premier in nemški kancler zatrjevala, da je zavezništvo močno.
Kancler Scholz je v zadnjih tednih, kar se je zdelo kot opomin Franciji, ponavljal, da morajo članice EU-ja storiti več za vojaško podporo Ukrajini, ker Nemčija ne more nositi vsega bremena.
"Ja, Ukrajino bomo podpirali, tudi vojaško, nekateri programi so v teku, dobavili bomo orožje najnovejše generacije," je poudaril Attal in se izognil odgovoru na vprašanje o finančnem obsegu vojaške pomoči.
Scholz, ki ta teden potuje na obisk v Washington, se je dotaknil tudi ameriških partnerjev. "Močno upam, da bo ameriški kongres sprejel zakon za nujno podporo Ukrajini. Zavzemam se, da bi ZDA in Evropa, vse njene članice, državo podprle v tolikšni meri, da bo Rusija spoznala, da se njen račun ne izide. Putin namreč upa, da bomo odnehali," je dejal.
Vladi sta po 7. oktobru ubrali različni perspektivi pri vprašanju vojne v Gazi. Francija poziva Izrael, naj napade ustavi in omogoči humanitarno pomoč, Nemčija pa poudarja, da se ima Izrael pravico braniti. Je pa Scholz v ponedeljkovem telefonskem pogovoru izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja pozval, naj zaščiti prebivalce Gaze.
Razlike med vladama so očitne tudi pri prostotrgovinskih pogajanjih z južnoameriškimi državami Mercosur. Nemčija brez zadržkov podpira Evropsko komisijo pri sklepanju sporazuma, Francija pa dogovor blokira, ker se ne strinja z uvozom blaga, proizvedenega daleč od spoštovanja evropskih standardov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje