Parade, ki jo Francozi vsako leto priredijo ob državnem prazniku, se je udeležilo 4.000 francoskih vojakov in 800 vojakov iz drugih držav Evropske unije, tudi 32 pripadnikov častne enote Slovenske vojske. Vojaki so na paradi nosili svoje uniforme in korakali v skladu z državno tradicijo, edina stvar, ki so se je morali držati, pa je bil ritem francoske vojaške koračnice, kar je pomenilo 120 korakov na minuto.
Slovenija je bila na paradi deležna še posebne časti, saj je slovenski vojak skupaj z vojakoma iz Nemčije in Portugalske na čelu parade nosil zastavo Unije. Slovenija je namreč v trenutni vladajoči trojki Unije, letošnja parada pa je bila izjemno evropsko obarvana. Parade se je udeležil tudi novi francoski predsednik Nicolas Sarkozy, ki je bil tudi idejni vodja tokratne evroparade.
Francija 14. julij praznuje s ponosom
14. julij je v Franciji simbol svobode, demokracije in boja proti zatiranju. 14. julija 1789 so predstavniki francoskega ljudstva namreč napadli trdnjavo Bastiljo in tako zrušili francosko monarhijo. Takrat so bili odpravljeni preostanki fevdalnega sistema in privilegiji plemstva ter duhovščine, razglasili so enakost pred zakonom in enakost v obdavčenju. 26. avgusta istega leta je bila sprejeta Deklaracija o pravicah človeka in državljana, ki predstavlja temelj dokumentov o človekovih pravicah in ki je uzakonila geslo revolucije "Svoboda-enakost-bratstvo".
S Sarkozyjem v praznovanju zavel nov veter
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy si je letošnjo parado zamislil drugače, kot so to počeli njegovi predhodniki. Poleg sodelovanja vojakov in obrambnih ministrov vseh članic EU-ja, se je po Elizejskih poljanah v odprtem vojaškem vozilu in ob spremljavi konjenikov zapeljal tudi sam ter prekršil utečeni protokol, ko je stopil iz vozila in se rokoval z ljudmi v množici gledalcev. Sarkozy ni nagovoril državljanov v televizijskem nagovoru, kar je bila navada že od leta 1981, prekinil pa je tudi tradicijo pomilostitev zapornikov. Na tradicionalno vrtno zabavo v predsedniški palači je povabil manj pomembnih gostov in več navadnih državljanov.
Vrhunec dneva bo ognjemet ob Eifflovem stolpu
Vojaška parada se je začela s preletom 60 letal nad Elizejskimi poljanami, ki so za seboj puščala dim v barvah francoske zastave, praznovanje pa se je kot vsako leto končalo z veličastnim ognjemetom iz parka Trocadero nasproti Eifflovega stolpa. Na več lokacijah po Parizu in drugod po Franciji so ob državnem prazniku potekale tudi številne kulturne in športne prireditve.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje